Sport

AIK stänger av Carlos Strandberg

Carlos Strandberg. Arkivbild.
Carlos Strandberg. Arkivbild.

Efter slutsignalen i AIK:s bortamatch mot Falkenberg tog Carlos Strandberg strypgrepp på lagkamraten Daniel Sundgren. AIK stänger nu av Strandberg en allsvensk match.

"Det är viktigt att både poängtera och visa att AIK-stilen gäller i föreningen oavsett om man är en knattespelare eller om man spelar för klubbens representationslag. Den här handlingen var ett stort avsteg ifrån vad AIK-stilen är och Carlos är som en konsekvens av det inte tillgänglig för spel i måndagens bortamatch mot Gefle", säger AIK:s tränare Rikard Norling på klubbens hemsida.

På hemsidan ber också både Carlos Strandberg och Daniel Sundgren om ursäkt för vad som hände.

Carlos Strandberg stängs av från spel en match, men får spela igen i den efterföljande omgången när AIK möter Örebro.