Sport

Allsvenskt lag kollar ungas hälsa

Allsvenska IFK Norrköping ska kartlägga hur klubbens ungdomsspelare mår. Arkivbild.
Allsvenska IFK Norrköping ska kartlägga hur klubbens ungdomsspelare mår. Arkivbild.

Att allt fler unga uttrycker att de brottas med olika former av psykisk ohälsa gör att IFK Norrköping nu kartlägger hur ungdomarna i sina fotbollslag mår. Den allsvenska klubben ska även utbilda spelare, ledare och föräldrar i hur man kan bättre kan hantera de frågorna.

"Beroende på vad kartläggningen visar kommer vi även lägga en plan för hur vi arbetar vidare från 2017 och framåt", skriver klubben i ett pressmeddelande.

Prestationsångest, rädsla att misslyckas och press från många håll kan leda till att ungdomar mår dåligt.

– Det finns två sidor av myntet med att jaga elitfotbollen och proffsdrömmen. Det kommer också att medföra vissa negativa sidor, säger Daniel Bäckström, barn- och ungdomsmanager i IFK Norrköping, till P4 Östergötland.

– Det gäller att ta hand om samtliga grabbar som finns här i verksamheten.

Nästa artikel inom Metro Music:
Zara Larsson kan få musikexportpriset