Sport

Backkarusell i SHL

Ville Varakas. Arkivbild.
Ville Varakas. Arkivbild.

SHL-klubbarna byter backar med varandra. Djurgården värvar Ville Varakas från Växjö. Samtidigt går Philip Holm motsatt väg – från Djurgården till Växjö.

"Philip Holm är en av de unga backarna i Sverige som står inför ett riktigt genombrott. Med sin rörlighet och allsidighet erbjuder han väldigt mycket till ett lag", säger Växjös sportchef Henrik Evertsson till klubbens hemsida.

Djurgårdens sportchef Joakim Eriksson låter lika nöjd när han kommenterar värvningen av Varakas, som den gångna säsongen hade mest istid av Växjös spelare.

"I Ville adderar vi ett ledarskap och en erfarenhet till vår unga backbesättning och i mitt tycke är det en riktig toppback som vi har värvat. Jag har spelat med Ville i både Esbo Blues och HIFK och där hade han ännu mer istid och förtroende i powerplay än han har haft i Växjö", säger Joakim Eriksson till klubbens hemsida.

Holms kontrakt är på två år, medan Varakas skrivit på för en säsong.

Läs också