Nyheter Sverige

Högerextrema mål för ammoniakattack

Polis på plats i lokalen där flera rutor krossades i måndags. Klubbens ordförande tror att attacken kan kopplas till att en grupp högerextrema tränades i lokalen, utan klubbens vetskap. ARKIVBILD.
Polis på plats i lokalen där flera rutor krossades i måndags. Klubbens ordförande tror att attacken kan kopplas till att en grupp högerextrema tränades i lokalen, utan klubbens vetskap. ARKIVBILD.

Ammoniakattacken mot en träningslokal i Lund kan ha varit riktad mot en högerextrem grupp som tränade i fastigheten utan klubbens vetskap. Den ansvarige klubbinstruktören nu har stängts av, skriver Sydsvenskan.

– Här tränas vanligt hederligt folk utan att veta vad som pågår på tider de inte är i lokalen. Det som hänt är fruktansvärt. Att någon av våra instruktörer tränar en grupp som ligger långt ut på högerkanten är något som absolut inte får lov att inträffa, säger kamsportsklubbens ordförande Jacques Schultze, till tidningen.

Enligt de som befann sig på plats i måndags ska ett tiotal maskerade personer utfört attacken genom att krossa flera fönster och spruta in ammoniak. Det fanns då ett tiotal personer i lokalen, varav två fick föras till sjukhus. Båda uppges nu må bra.