Sport

Olausson stannar i Modo

Fredrik Olausson, till höger, stannar kvar i Modo och fortsätter som assisterande tränare till Andreas Johansson, till vänster. Arkivbild.
Fredrik Olausson, till höger, stannar kvar i Modo och fortsätter som assisterande tränare till Andreas Johansson, till vänster. Arkivbild.

Modo kommer att ha kvar samma tränarpar efter degraderingen från SHL till hockeyallsvenskan. Tidigare har det varit klart att huvudtränaren Andreas Johansson följer laget ned till allsvenskan, nu är det också klart att assisterande tränaren Fredrik Olausson blir kvar.

"Ytterligare en viktig pusselbit är nu på plats då vi eftersöker kontinuitet i föreningen. Det jobb Fredrik gjorde och kommer att göra med framförallt de yngre backarna är oerhört viktigt", säger Per Svartvadet, klubbens general manager, till klubbens hemsida.

Fredrik Olausson har skrivit tvåårskontrakt med Modo.