Sport

OS-guide för fredag 12 augusti

Tv: TV3 13.00-06.00, TV10 12.20-04.30. Radio: SR: 14.03-00.00, 01.00-05.00

12.30 Golf, herrar, andra ronden.

Sv delt: Henrik Stenson (14.14), David Lingmerth (15.36)

13.00 Badminton, herrar, singel, gruppspel.

13.00 Badminton, damer, singel, gruppspel.

13.00 Badminton, mixed, dubbel, gruppspel.

13.25 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel.

13.25 Badminton, damer, dubbel, gruppspel.

13.30 Rodd, herrar, singelsculler, F-final.

13.40 Rodd, damer, singelsculler, F-final.

13.50 Rodd, herrar, singelsculler, E-final.

14.00 Bågskytte, herrar, åttondelsfinaler.

14.00 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, åttondelsfinaler.

14.00 Rodd, damer, singelsculler, E-final.

14.00 Skytte, herrar, gevär, 50 m, kval.

14.00 Skytte, damer, skeet, kval.

15.30 Skytte, herrar, skeet, kval.

Sv delt: Marcus Svensson och Stefan Nilsson.

14.00 Vattenpolo, herrar, grupp A: Ungern–Japan.

14.10 Rodd, damer, dubbelsculler, lättvikt, B-final.

14.20 Rodd, herrar, dubbelsculler, lättvikt, B-final.

14.30 Friidrott, herrar, diskus, kval.

Sv delt: Daniel Ståhl (grupp A)

14.30 Handboll, damer, grupp A: Angola–Brasilien.

14.30 Rodd, damer, tvåa utan styrman, B-final.

14.30 Volleyboll, damer, grupp B: Kina–Serbien.

14.35 Friidrott, damer, sjukamp, 100 m häck.

14.40 Rodd, herrar, fyra utan styrman, B-final.

15.00 Bordtennis, damer, lag, första omg.

15.00 Dressyr, lagtävl, Grand Prix Special, final.

15.00 Landhockey, damer, grupp A: Sydkorea–Kina.

15.00 Judo, damer, 78+ kg, kval och kvartsfinaler.

15.00 Judo, herrar, 100+ kg, kval och kvartsfinaler.

15.00 Rodd, damer, dubbelsculler, lättvikt, final.

15.00 Tyngdlyftning, herrar, 85 kg, kval.

15.05 Friidrott, damer, kula, kval.

15.10 Friidrott, herrar, 800 m, försök.

15.20 Rodd, herrar, dubbelsculler, lättvikt, final.

15.20 Vattenpolo, herrar, grupp B: Kroatien–Italien.

15.30 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, kvartsfinaler.

15.40 Rodd, damer, tvåa utan styrman, final.

15.50 Friidrott, damer, sjukamp, höjd.

15.55 Friidrott, herrar, diskus, kval.

Sv delt: Axel Härstedt (grupp B).

16.00 Beachvolley, herrar/damer, slutspel.

16.00 Boxning, damer, 51 kg, första omg.

16.00 Landhockey, damer, grupp A: Nya Zeeland–Nederländerna.

16.00 Rodd, herrar, fyra utan styrman, final.

16.00 Skytte, herrar, gevär, 50 m, final.

16.10 Friidrott, damer, 10 000 m, final.

Sv delt: Sara Lahti.

16.30 Boxning, damer, 60 kg, första omg.

16.30 Handboll, damer, grupp B: Sverige–Nederländerna.

16.35 Volleyboll, damer, grupp A: Argentina–Kamerun.

16.40 Vattenpolo, herrar, grupp B: USA–Montenegro.

16.55 Friidrott, damer, 100 m, kval.

17.00 Rodd, damer, singelsculler, C/D-semifinal.

Sv delt: Anna Malvina Svennung.

17.00 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, match om placering 5–8.

17.00 Boxning, herrar, 49 kg, semifinaler.

17.00 Tennis, herrar, singel, semifinaler.

17.00 Tennis, herrar, dubbel, final.

17.00 Tennis, herrar, dubbel, bronsmatch.

17.00 Tennis, mixed, dubbel, semifinaler.

17.15 Basket, damer, grupp B: Serbien–Kina.

17.15 Skytte, herrar, snabbpistol, 25 m, kval.

17.30 Boxning, herrar, 60 kg, kvartsfinaler.

17.30 Landhockey, herrar, grupp B: Indien–Kanada.

17.30 Tyngdlyftning, damer, 75 kg, kval.

18.00 Boxning, herrar, 75 kg, andra omg.

18.00 Fotboll, damer, kvartsfinal: USA–Sverige (Mané Garrincha-stadion, Brasilia).

18.00 Segling, herrar, RS-X, race 10-12.

18.00 Segling, damer, RS-X, race 10–12.

18.00 Segling, herrar, Laser, race 7–8.

Sv delt: Jesper Stålheim.

18.00 Segling, damer, Laser Radial, race 7–8.

Sv delt:Josefin Olsson.

18.00 Segling, herrar, 470, race 5–6.

Sv delt; Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

18.00 Segling, damer, 470, race 5–6.

18.00 Segling, herrar, 49er, race 1–3.

18.00 Segling, damer, 49er FX, race 1–3.

Sv delt: Lisa Ericson/Hanna Klinga.

18.02 Simning, damer, 50 m fritt, försök.

Sv delt: Therese Alshammat (18.32, heat 11), Sarah Sjöström (18.35, heat 12).

18.15 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, semifinaler.

18.30 Landhockey, herrar, grupp B: Tyskland–Nederländerna.

18.40 Simning, herrar, 1 500 m fritt, försök.

19.00 Gymnastik, damer, trampolin, första omg.

19.15 Basket, herrar, grupp A: Kina–Australien.

19.30 Friidrott. herrar, gång, 20 km.

Sv delt: Perseus Karlström.

19.30 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, match om placering 5–6, 7–8.

19.40 Handboll, damer, grupp A: Rumänien–Spanien.

19.45 Gymnastik, damer, trampolin, andra omg.

20.00 Beachvolley, herrar/damer, slutspel.

20.00 Bågskytte, herrar, kvartsfinaler.

20.00 Bordtennis, damer, lag, första omg.

20.00 Simhopp, damer, 3 m, kval.

20.00 Skytte, damer, skeet, final.

20.00 Volleyboll, damer, grupp B: USA–Italien.

20.30: Simning, damer, 4x100 m, medley, försök.

Sv delt: Sverige (heat 1).

20.30 Badminton, damer, singel, gruppspel.

20.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel.

20.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel.

20.30 Badminton, mixed, dubbel, gruppspel.

20.30 Basket, damer, grupp B: Kanada–USA.

20.30 Judo, damer, 78+ kg, återkval och semifinaler.

20.30 Judo, herrar, 100+ kg, återkval och semifinaler.

20.30 Tyngdlyftning, damer, 75 kg, final.

20.35 Gymnastik, damer, trampolin, damer.

20.48 Simning, herrar, 4x100 m medley, försök.

20.55 Bågskytte, herrar, semifinaler.

21.00 Bancykel, damer, lagsprint, kval.

21.00 Fotboll, damer, kvartsfinal: Kina–Tyskland (Arena Fonte Nova, Salvador).

21.14 Bancykel, herrar, sprint, kval.

21.26 Bågskytte, herrar, bronsmatch.

21.40 Badminton, herrar, singel, gruppspel.

21.40 Handboll, damer, grupp A: Montenegro–Norge.

21.40 Judo, damer, 78 kg, bronsmatcher.

21.40 Judo, herrar, 100 kg, bronsmatcher.

21.44 Bågskytte, herrar, final.

21.52 Bancykel, herrar, förföljelselopp, första omg.

22.00 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, bronsmatch.

22.00 Boxning, damer, 51 kg, första omg.

22.00 Landhockey, herrar, grupp A: Storbritannien–Spanien.

22.05 Volleyboll, damer, grupp B: Nederländerna–Puerto Rico.

22.17 Bancykel, damer, förföljelselopp, första omg.

22.20 Judo, damer, 78+ kg, final.

22.20 Judo, herrar, 100+ kg, final.

22.30 Boxning, damer, 60 kg, första omg.

22.30 Bancykel, herrar, sprint, åttondelsfinaler.

22.45 Basket, damer, grupp B: Spanien–Senegal.

23.00 Boxning, herrar, 60 kg, kvartsfinaler.

23.00 Bancykel, damer, lagsprint, final.

23.00 Landhockey, herrar, grupp A: Belgien–Nya Zeeland.

23.08 Bancykel, herrar, sprint, åttondelsfinal.

23.20 Bancykel, herrar, lagförföljelselopp, final.

23.30 Boxning, herrar, 75 kg, andra omg.

23.30 Fäktning, herrar, lagtävl, florett, final.

00.00 Basket, herrar, grupp A: USA–Serbien.

00.00 Beachvolley, herrar/damer, slutspel.

00.00 Fotboll, damer, kvartsfinal: Kanada–Frankrike (Corinthians Arena, Sao Paulo).

00.00 Tyngdlyftning, herrar, 85 kg, final.

00.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel.

00.30 Badminton, damer, singel, gruppspel.

00.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel.

00.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel.

00.30 Bordtennis, herrar, lag, första omg.

00.30 Landhockey, herrar, grupp B: Irland–Argentina.

00.30 Vattenpolo, herrar, grupp A: Grekland–Brasilien.

00.50 Handboll, damer, grupp B: Ryssland–Argentina.

01.30 Friidrott, damer, 1 500 m, försök.

Sv delt: Meraf Bahta (01.52, heat 3).

01.30 Landhockey, herrar, grupp A: Australien–Brasilien.

01.30 Volleyboll, damer, grupp A: Ryssland–Japan.

01.35 Friidrott, damer, sjukamp, kula, kval.

01.40 Friidrott, damer, slägga, kval.

01.50 Vattenpolo, herrar, grupp B: Spanien–Frankrike.

02.05 Friidrott, herrar, 400 m, försök.

02.20 Friidrott, herrar, längdhopp, kval.

Sv delt: Michel Tornéus (grupp A).

02.50 Handboll, damer, grupp B: Sydkorea–Frankrike.

03.00 Friidrott, damer, kula, final.

03.00 Fotboll, damer, kvartsfinal: Brasilien–Australien (Mineirão-stadion, Belo Horizonte).

03.03 Simning, damer, 200 m rygg, final.

03.05 Friidrott, damer, sjukamp, 200 m.

03.08 Simning, herrar, 100 m fjäril, final.

03.10 Friidrott, damer, slägga, kval.

03.10 Vattenpolo, herrar, grupp A: Serbien–Australien.

03.20 Simning, damer, 800 m fritt, final.

03.30 Basket, herrar, grupp A: Frankrike–Venezuela.

03.35 Volleyboll, damer, grupp A: Brasilien–Sydkorea.

03.40 Friidrott, damer, 100 m, försök.

03.44 Simning, herrar, 50 m fritt, final.

03.59 Simning, damer, 50 m fritt, semifinaler.

Sv delt: ev Sarah Sjöström, Therese Alshammar.

04.00 Beachvolley, herrar/damer, slutspel.