Sport

OS-guide för måndag 15 augusti

Tv: TV3 13.00-06.00, TV10 13.25-06.00. Radio:SR P4 14.03-00.0, 01.00-04.00.

13.30 Badminton, herrar, singel, åttondelsfinaler.

Sv delt: ev Henri Hurskainen.

14.00 Simning, damer, 10 km, öppet vatten, final.

14.00 Kanot, herrar, C1, 1 000 m, försök.

14.24 Kanot, damer, K2, 500 m, försök.

Sv delt: Karin Johansson/Sofia Paldanius (heat 2, 14.31).

14.30 Badminton, herrar, dubbel, kvartsfinaler.

14.30 Friidrott, herrar, tresteg, kval.

14.30 Handboll, herrar, grupp B: Polen–Slovenien.

14.30 Volleyboll, herrar, grupp B: Argentina–Egypten.

14.35 Friidrott, damer, 200 meter, försök.

14.38 Kanot, damer, K1, 200 m, försök.

Sv delt: Linnea Stenkils (heat 3, 14.52).

15.00 Bordtennis, damer, lagtävl, semifinal.

15.00 Bancykel, damer, sprint, åttondelsfinaler.

15.00 Ridsport, individuellt, dressyr, Grand Prix kür, final.

Sv delt: Tinne Vilhelmson Silfvén/Don Auriello, Patrik Kittel/Deja.

15.00 Landhockey, damer, kvartsfinal: Nya Zeeland-Australien.

15.00 Brottning, herrar, 85 kg, kval.

Sv delt: Zakarias Berg.

15.00 Brottning, herrar, 130 kg, kval.

Sv delt: Johan Eurén.

15.06 Kanot, herrar, K1, 1 000 m, försök.

15.21 Bancykel, herrar, omnium, 1 km, tempo.

15.25 Friidrott, herrar, 3 000 m, hinder, försök.

15.30 Kanot, herrar, C1, 1 000 m, semifinaler.

15.30 Brottning, herrar, 85 kg, första omg.

Sv delt: ev Zakarias Berg.

15.30 Brottning, herrar, 130 kg, första omg.

Sv delt: ev Johan Eurén.

15.40 Friidrott, damer, slägga, final.

15.46 Kanot, damer, K2, 500 m, semifinaler.

15.50 Bancykel, damer, sprint, återkval.

15.59 Bancykel, damer, omnium, 10 km, scratch.

16.00 Boxning, damer, 60 kg, kvartsfinaler.

16.00 Kanot, damer, K1, 200 m, semifinaler.

16.00 Konstsim, damer, par, teknikprogrammet.

16.15: Friidrott, damer, 3 000 m hinder, final

16.21 Kanot, herrar, K1, 1 000 m, semifinaler.

16.30 Badminton, damer, dubbel, kvartsfinaler.

16.30 Boxning, herrar, 52 kg, andra omg.

16.30 Friidrott, damer, 400 m häck, försök.

16.30 Handboll, herrar, grupp B: Tyskland–Egypten.

16.35 Friidrott, herrar, 400 m häck, försök.

16.35 Volleyboll, herrar, grupp A: USA–Mexiko.

17.30 Boxning, herrar, 60 kg, semifinal.

17.30 Landhockey, damer, kvartsfinal: USA-Tyskland.

17.45 Boxning, herrar, 75 kg, kvartsfinal

18.05: Segling, laser radial, finalrace

Sv delt: Josefin Olsson.

18.05 Segling, herrar, finnjolle, race 9–10.

Sv delt: Max Salminen.

18.00 Segling, herrar, 470, race 9–10.

Sv delt: Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

18.00 Segling, damer, 470, race 9–10.

18.00 Segling, herrar, 49er, race 7–9.

18.00 Segling, damer, 49erFX, race 7–9.

Sv delt: Lisa Ericson/Hanna Klinga.

19.00 Gymnastik, artistisk gymnastik, herrar, ringar, final.

19.05 Segling, herrar, laser, finalrace.

19.10 Vattenpolo, damer, kvartsfinal.

19.15 Basket, herrar, Nigeria–Brasilien.

19.40 Handboll, herrar, grupp A: Frankrike–Danmark.

19.54 Gymnastik, artistisk gymnastik, herrar, hopp, final

20.00 Bordtennis, herrar, lagtävl, semifinal.

Sv delt: ev Sverige.

20.00 Volleyboll, herrar, grupp B: Ryssland–Iran.

20.15 Simhopp, herrar, 3 m, kval.

20.30 Tyngdlyftning, herrar, 105 kg, grupp B.

20.30 Vattenpolo, damer, kvartsfinal.

20.46 Gymnastik, artistisk gymnastik, damer, bom, final.

21.00 Beachvolley, herrar, kvartsfinal.

21.00 Brottning, herrar, 85 kg, återkval.

Sv delt: ev Zakarias Berg.

21.00 Brottning, herrar, 130 kg, återkval.

Sv delt: ev Johan Eurén.

21.00 Bancykel, herrar, omnium, flygande varv.

21.26 Bancykel, damer, sprint, match om placering 9–12.

21.30 Bancykel, damer, omnium, 3 km, förföljelselopp.

21.40 Handboll, herrar, grupp B: Sverige–Brasilien.

22.00 Boxning, damer, 60 kg, kvartsfinal.

22.00 Brottning, herrar, 85 kg, bronsmatcher.

Sv delt: ev Zakarias Berg.

22.05 Volleyboll, herrar, grupp B: Polen–Kuba.

22.23 Bancykel, herrar, omnium, 40 km, poänglopp, final.

22.30 Badminton, herrar, singel, åttondelsfinaler.

22.30 Boxning, herrar, 52 kg, andra omg.

22.30 Brottning, herrar, 85 kg, final.

Sv delt: ev Zakarias Berg.

23.00 Landhockey, damer, kvartsfinal: Storbritannien-Spanien.

23.00 Brottning, herrar, 130 kg, bronsmatcher.

Sv delt: ev Johan Eurén.

23.00 Brottning, herrar, 130 kg, final.

Sv delt: ev Johan Eurén.

23.17 Bancykel, damer, utslagningslopp.

23.20 Vattenpolo, damer, kvartsfinal.

23.30 Badminton, damer, singel, åttondelsfinaler.

23.30 Boxning, herrar, 69 kg, semifinal.

23.45 Boxning, herrar, 75 kg, andra omg.

00.00 Tyngdlyftning, herrar, 105 kg, final.

00.15 Boxning, herrar, 91 kg, final.

00.30 Badminton, damer, singel, åttondelsfinaler.

00.30 Bordtennis, herrar, lagtävl, semifinal.

Sv delt: ev Sverige.

00.40 Vattenpolo, damer, kvartsfinal.

00.50 Handboll, herrar, grupp A: Kroatien–Tunisien.

01.30 Friidrott, damer, diskus, kval.

01.30 Landhockey, damer, kvartsfinal: Nederländerna-Argentina.

01.30 Volleyboll, herrar, grupp A: Italien–Kanada.

01.35 Friidrott, herrar, stav, final.

01.40 Friidrott, herrar, 110 m häck, försök.

02.30 Badminton, mixed, semifinaler.

02.30 Friidrott, damer, 400 m häck, försök.

02.50 Friidrott, damer, diskus, kval.

02.50 Handboll, herrar, grupp A: Qatar–Argentina.

03.25 Friidrott, herrar, 800 m, final.

03.30 Basket, herrar, grupp B, Litauen-Kroatien.

03.35 Volleyboll, herrar, grupp A: Brasilien–Frankrike.

03.45 Friidrott, damer, 400 m, final.

04.00 Beachvolley, herrar, kvartsfinal.