Sport

OS-guide för måndag 8 augusti

Tv: TV3 13.00-09.00, TV10 13.25-06.00. Radio: SR P4 14.03-02.15, 03.00-05.30.

13.30 Rodd, herrar, singelsculler, semifinaler E/F.

13.50 Rodd, damer, singelsculler, semifinaler E/F.

14.00 Bågskytte, herrar, utslagningsomgång.

14.00 Bågskytte, damer, utslagningsomgång.

14.00 Fäktning, damer, sabel, första omg.

14.00 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, kval.

14.00 Vattenpolo, herrar, grupp A: Serbien–Grekland.

14.30 Handboll, damer, grupp B: Sydkorea–Sverige.

14.30 Skytte, herrar, trap, kval.

14.30 Volleyboll, damer, grupp B: Kina–Italien.

15.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

15.00 Bordtennis, damer, singel, tredje omg.

Sv delt: ev Li Fen, Matilda Ekholm.

15.00 Fälttävlan, individuellt och lag, terräng.

Sv delt: Linda Algotsson/Fairnet, Frida Andersén/Herta, Sara Algotsson-Ostholt/Reality, Ludwig Svennerstål/Aspe.

15.00 Fäktning, damer, sabel, andra omg.

15.00 Judo, damer, 57 kg, kval och kvartsfinaler.

15.00 Judo, herrar, 73 kg, kval och kvartsfinaler.

15.00 Landhockey, damer, grupp B: Australien–USA.

15.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, kval.

15.20 Vattenpolo, herrar, grupp B: Italien–Frankrike.

15.45 Tennis, herrar, singel, andra omg.

15.45 Tennis, damer, singel, andra omg.

Sv delt: ev Johanna Larsson

15.45 Tennis, herrar, dubbel, andra omg.

15.45 Tennis, damer, dubbel, andra omg.

16.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

16.00 Boxning, herrar, 69 kg, första omg.

16.00 Landhockey, herrar, grupp B: Tyskland–Indien.

16.30 Handboll, damer, grupp B: Frankrike–Ryssland.

16.35 Fäktning, damer, sabel, åttondelsfinal.

16.35 Volleyboll, damer, grupp A: Japan–Kamerun.

16.40 Vattenpolo, herrar, grupp B: USA–Spanien.

17.00 Basket, damer, grupp B: Spanien–USA.

17.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

17.00 Bordtennis, herrar, singel, tredje omg.

Sv delt: ev Pär Gerell, Kristian Karlsson.

17.00 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, final.

17.30 Boxning, herrar, 75 kg, första omg.

17.30 Kanotslalom, herrar, C2, försök.

17.30 Landhockey, herrar, grupp B: Kanada–Argentina.

17.30 Rugby, damer, match om placering 11-12.

17.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, kval.

Sv delt: Angelica Roos.

17.40 Fäktning, damer, sabel, kvartsfinaler.

18.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

18.00 Rugby, damer, match om placering 9-10.

18.00 Vattenpolo, herrar, grupp A: Ungern–Australien.

18.00 Segling, herrar, RS-X, race 1–3.

18.00 Segling, damer, RS-X, race 1–3.

18.00 Segling, herrar, Laser, race 1–2.

Sv delt: Jesper Stålheim.

18.00 Segling, damer, Laser radial, race 1–2.

Sv delt: Josefin Olsson.

18.00 Simning, damer, 200 m fritt, försök.

Sv delt: Michelle Coleman (heat 5, 18.22), Sarah Sjöström (heat 6, 18.27)..

18.10 Kanotslalom, damer, K1, försök.

18.25 Simning, herrar 200 m fjäril, försök.

Sv delt: Simon Sjödin (heat 1, 18.34)

18.30 Landhockey, damer, grupp A: Nya Zeeland–Tyskland.

18.30 Rugby, damer, match om placering 5-8.

18.50 Simning, damer, 200 m medley, försök.

Sv delt: Stina Gardell och Sophie Hansson (heat 2, 19.01).

19.00 Rugby, damer, match placering 5-8.

19.15 Basket, damer, grupp B: Kanada–Serbien.

19.15 Basket, herrar, grupp A: Serbien–Australien.

19.20 Kanotslalom, herrar, C2, försök.

19.30 Rugby, damer, semifinal.

19.40 Handboll, damer, grupp A, Spanien–Norge.

20.00 Bågskytte, herrar, utslagningsomgång.

20.00 Bågskytte, damer, utslagningsomgång.

20.00 Kanotslalom, damer, K1, försök.

20.00 Simhopp, herrar, synkro, 10 m, kval.

20.00 Rugby, damer, semifinal.

20.00 Skytte, herrar, trap, final.

20.00 Volleyboll, damer, grupp B: USA–Nederländerna.

20.30 Beachvolley, herrar, gruppspel.

20.30 Judo, damer, 57 kg, återkval och semifinaler.

20.30 Judo, herrar, 73 kg, återkval och semifinaler.

20.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, final.

Sv delt: Angelica Roos.

21.00 Bordtennis, damer, singel, fjärde omg.

Sv delt: ev Li Fen, Matilda Ekholm.

21.00 Fäktning, damer, sabel, semifinaler.

21.00 Gymnastik, artistisk gymnastik, herrar, lagtävl, final.

21.30 Beachvolley, herrar, gruppspel.

21.40 Handboll, damer, grupp A: Brasilien–Rumänien.

21.40 Judo, damer, 57 kg, bronsmatch.

21.40 Judo, herrar, 73 kg, bronsmatch.

22.00 Bordtennis, herrar, singel, fjärde omg.

Sv delt: ev Pär Gerell, Kristian Karlsson.

22.00 Boxning, herrar, 69 kg, första omg.

22.00 Landhockey, damer, grupp A: Nederländerna–Sydkorea.

22.05 Volleyboll, damer, grupp B: Serbien–Puerto Rico.

22.15 Fäktning, damer, sabel, bronsmatcher.

22.20 Judo, damer, 57 kg, final.

22.20 Judo, herrar, 73 kg, final.

22.30 Basket, damer, grupp A: Japan–Brasilien.

22.30 Beachvolley, damer, gruppspel.

22.30 Rugby, damer, match om placering 7-8.

22.45 Fäktning, damer, sabel, final.

23.00 Landhockey, damer, grupp B: Indien–Storbritannien.

23.00 Rugby, damer, match om placering 5-6.

23.30 Beachvolley, herrar, gruppspel.

23.30 Boxning, herrar, 75 kg, första omg.

23.30 Rugby, damer, bronsmatch.

23.45 Tennis, herrar, singel, andra omg.

23.45 Tennis, damer, singel, andra omg.

Sv delt: ev Johanna Larssoon.

23.45 Tennis, herrar, dubbel, andra omg.

23.45 Tennis, damer, dubbel, andra omg.

00.00 Basket, herrar, grupp A, USA–Venezuela.

00.00 Rugby, damer, final.

00.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, final.

00.30 Landhockey, damer, grupp A: Spanien–Kina.

00.30 Vattenpolo, herrar, grupp A: Japan–Brasilien.

00.45 Basket, damer, grupp B: Senegal–Kina.

00.50 Handboll, damer, grupp B: Argentina–Nederländerna.

01.30 Bordtennis, damer, singel, fjärde omg.

Sv delt: ev Li Fen, Matilda Ekholm.

01.30 Landhockey, damer, grupp B: Argentina–Japan.

01.30 Volleyboll, damer, grupp A: Ryssland–Sydkorea.

01.50 Vattenpolo, herrar, grupp B: Kroatien–Montenegro.

02.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

02.30 Bordtennis, herrar, singel, fjärde omg.

Sv delt: ev Pär Gerell, Kristian Karlsson.

02.50 Handboll, damer, grupp A: Angola–Montenegro.

03.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

03.00 Simning, damer, 200 m fritt, semifinaler.

Sv delt: ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman.

03.16 Simning, herrar, 200 m fritt, final.

03.25 Simning, damer, 100 m rygg, final.

03.30 Basket, herrar, grupp A: Frankrike–Kina.

03.33 Simning, herrar, 100 m rygg, final.

03.35 Volleyboll, damer, grupp A: Brasilien–Argentina.

03.51 Simning, damer, 100 m bröst, final.

Sv delt: ev Jennie Johansson, Sophie Hansson.

04.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

04.09 Simning, herrar, 200 m fjäril, semifinaler.

04.35 Simning, damer, 200 m medley, semifinaler.

05.00 Beachvolley, damer, gruppspel.