Sport

OS-guide för tisdag 9 augusti

Tv: TV3 13.00-05.30. TV10 14.20-05.00, Radio: SR P4 14.03-24.00, 00.45-05.15.

13.30 Rodd, herrar, singelsculler, kvartsfinaler.

14.00 Bågskytte, herrar, utslagsomgång.

14.00 Bågskytte, damer, utslagsomgång.

Sv delt: Christine Bjerendal-Ana Maria Rendon, Colombia (15.57).

14.00 Fäktning, herrar, värja, första omg.

14.00 Skytte, damer, snabbpistol, 25 m, kval.

14.10 Rodd, damer, singelsculler, kvartsfinaler.

Sv delt: ev Anna Malvina Svennung.

14.30 Handboll, herrar, grupp A: Qatar–Frankrike.

14.50 Rodd, herrar, tvåa utan styrman, semifinaler.

15.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

15.00 Bordtennis, damer, singel, kvartsfinaler.

Sv delt: ev Li Fen.

15.00 Fälttävlan, lagtävl, hoppning, final.

15.00 Landhockey, herrar, grupp A: Nya Zeeland–Spanien.

15.00 Judo, damer, 63 kg, kval och kvartsfinaler.

Sv delt: Mia Hermansson-Edwige Gwend, Italien.

15.00 Judo, herrar, 81 kg, kval och kvartsfinaler.

Sv delt: Robin Pacek-Travis Stevens, USA.

15.00 Tyngdlyftning, herrar, 69 kg.

15.00 Vattenpolo, damer, grupp B: Kina–Ungern.

15.10 Rodd, damer, dubbelsculler, semifinaler.

15.15 Fäktning, herrar, värja, andra omg.

15.30 Rodd, herrar, dubbelsculler, semifinaler.

15.45 Tennis, herrar, singel, andra omg.

15.45 Tennis, damer, singel, tredje omg.

15.45 Tennis, herrar, dubbel, kvartsfinaler.

15.45 Tennis, damer, dubbel, andra omg och kvartsfinaler.

15.50 Rodd, herrar, fyra utan styrman, semifinaler.

16.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

16.00 Boxning, herrar, 60 kg, första omg.

16.00 Landhockey, herrar, grupp B: Argentina–Indien.

16.00 Rugby, herrar, grupp B: Australien–Frankrike.

16.00 Tennis, herrar, singel, andra omg.

16.00 Tennis, damer, singel, tredje omg.

16.00 Tennis, herrar, dubbel, kvartsfinaler.

16.00 Tennis, damer, dubbel, andra omg och kvartsfinaler.

16.10 Rodd, damer, dubbelsculler, semifinaler C/D.

16.20 Vattenpolo, damer, grupp A: Italien–Brasilien.

16.30 Handboll, herrar, grupp B: Tyskland–Polen.

16.30 Rodd, herrar, dubbelsculler, semifinaler C/D.

16.30 Rugby, herrar, grupp B: Sydafrika–Spanien.

17.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

17.00 Boxning, herrar, 75 kg, första omg.

17.00 Rugby, herrar, grupp C: Storbritannien–Kenya.

17.00 Skytte, damer, snabbpistol, 25 m, kval.

17.15 Basket, damer, grupp A: Australien–Frankrike.

17.30 Fäktning, herrar, värja, åttondelsfinal.

17.30 Landhockey, herrar, grupp B: Tyskland–Irland.

17.30 Rugby, herrar, grupp C: Nya Zeeland–Japan.

17.30 Tyngdlyftning, damer, 63 kg.

18.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

18.00 Rugby, herrar, grupp A: USA–Argentina.

18.00 Segling, herrar, RS-X, race 4–6.

18.00 Segling, damer, RS–X, race 4–6.

18.00 Segling, herrar, Laser, race 3–4.

Sv delt: Jesper Stålheim.

18.00 Segling, damer, Laser radial, race 3–4.

Sv delt: Josefin Olsson.

18.00 Segling, herrar, Finn, race 1–2.

Sv delt: Max Salminen.

18.00 Simning, herrar, 100 m fritt, försök.

18.25 Simning, damer, 200 m fjäril, försök.

18.30 Kanotslalom, herrar, C1 semifinaler.

18.30 Landhockey, herrar, grupp B: Nederländerna–Kanada.

18.30 Rugby, herrar, grupp A: Fiji–Brasilien.

18.45 Fäktning, herrar, värja, kvartsfinaler.

18.47 Simning, herrar, 200 m bröst, försök.

Sv delt: Erik Persson (19.00, heat 3).

19.00 Fälttävlan, individuellt, hoppning, final.

19.10 Vattenpolo, damer, grupp B: Spanien–USA.

19.15 Basket, herrar, grupp B: Spanien–Brasilien.

19.17 Simning, herrar, 4x200 m, försök.

19.40 Handboll, herrar, grupp A: Tunisien–Danmark.

20.00 Bågskytte, herrar, utslagsomgång.

20.00 Bågskytte, damer, utslagsomgång.

Sv delt: ev Christine Bjerendal.

20.00 Simhopp, damer, synkro, 10 m, final

20.10 Kanotslalom, herrar, C1, final.

20.30 Basket, damer, grupp A: Brasilien–Vitryssland.

20.30 Beachvolley, herrar, gruppspel.

20.30 Judo, damer, 63 kg, återkval och semifinaler.

Sv delt: ev Mia Hermansson.

20.30 Judo, herrar, 81 kg, återkval och semifinaler.

Sv delt: ev Robin Pacek.

20.30 Skytte, damer, pistol, 25 m, final.

20.30 Tyngdlyftning, damer, 63 kg, final.

20.30 Vattenpolo, damer, grupp A: Ryssland–Australien.

21.00 Bordtennis, herrar, singel, kvartsfinaler.

Sv delt ev Kristian Karlsson.

21.00 Fäktning, herrar, värja, semifinaler.

21.00 Fotboll, damer, grupp F: Australien–Zimbabwe (Arena Fonte Nova, Salvador).

21.00 Fotboll, damer, grupp F: Tyskland–Kanada (Mané Garrincha-stadion, Brasilia).

21.00 Gymnastik, artistisk gymnastik, damer, lagtävl, final.

21.00 Rugby, herrar, grupp B: Australien–Spanien.

21.30 Beachvolley, damer, gruppspel.

21.30 Rugby, herrar, grupp B: Sydafrika–Frankrike.

21.40 Handboll, herrar, grupp B: Brasilien–Slovenien.

21.40 Judo, damer, 63 kg, bronsmatch.

21.40 Judo, herrar 81 kg, bronsmatch.

22.00 Boxning, herrar, 60, första omg.

22.00 Rugby, herrar, grupp C: Storbritannien–Japan.

22.15 Fäktning, herrar, värja, bronsmatch,

22.20 Judo, damer, 63 kg, final.

Sv delt: ev Mia Hermansson.

22.20 Judo, herrar, 81 kg, final.

Sv delt: ev Robin Pacek.

22.30 Beachvolley, herrar, gruppspel.

22.30 Rugby, herrar, grupp C: Nya Zeeland–Kenya.

22.45 Basket, damer, grupp A: Turkiet–Japan.

22.45 Fäktning, herrar, värja, final.

23.00 Landhockey, herrar, grupp A: Brasilien–Storbritannien.

23.00 Rugby, herrar, grupp A: USA–Brasilien.

23.30 Beachvolley, damer, gruppspel.

23.30 Boxning, herrar, 75 kg, första omg.

23.30 Rugby, herrar, grupp A: Fiji–Argentina.

23.45 Boxning, herrar, +91 kg, första omg.

23.45 Tennis, herrar, singel, andra omg.

23.45 Tennis, damer, singel, tredje omg.

23.45 Tennis, herrar, dubbel, kvartsfinaler.

23.45 Tennis, damer, dubbel, andra omg och kvartsfinaler.

00.00 Basket, herrar, grupp B: Litauen–Nigeria.

00.00 Fotboll, damer, grupp G: Nya Zeeland–Frankrike.

00.00 Fotboll, damer, grupp G: Colombia–USA (Amazonia Arena, Manaus).

00.00 Tyngdlyftning, herrar, 69 kg, final.

00.50 Handboll, herrar, grupp B: Egypten–Sverige.

01.30 Landhockey, herrar, grupp A: Belgien–Australien.

01.30 Bordtennis, herrar, singel, kvartsfinaler.

Sv delt: ev Kristian Karlsson.

02.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

02.50 Handboll, herrar, grupp A: Argentina–Kroatien.

03.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

03.00 Fotboll, damer, grupp E: Sverige–Kina (Mané Garrincha-stadion, Brasilia).

03.00 Fotboll, damer, grupp E: Brasilien–Sydafrika (Amazonia Arena, Manaus).

03.00 Simning, herrar, 100 m fritt, semifinaler.

03.13 Simning, damer, 200 m fritt, final.

Sv delt: ev Sarah Sjöström, Michelle Coleman.

03.22 Simning, herrar, 200 m fjäril, final.

03.30 Basket, herrar, grupp B: Argentina–Kroatien.

03.31 Simning, damer, 200 m fjäril, semifinaler.

03.57 Simning, herrar, 200 m bröst, semifinaler.

03.32 Simning, herrar, 4x200 m, final.

04.00 Beachvolley, herrar, gruppspel.

05.00 Beachvolley, damer, gruppspel.

Nästa artikel inom Metro Music:
Zara Larsson kan få musikexportpriset