Sport

Skellefteås tränarstab klar

2007 var Fredrik Öberg, till vänster, med och spelade kvar Skellefteå i dåvarande elitserien. Nu tar han plats i klubbens tränarstab. Arkivbild.
2007 var Fredrik Öberg, till vänster, med och spelade kvar Skellefteå i dåvarande elitserien. Nu tar han plats i klubbens tränarstab. Arkivbild.

Fredrik Öberg tar klivet upp till seniortruppen, och kompletterar därmed Skellefteå AIK:s tränarstab till kommande SHL-säsong. Öberg, som även representerat Skellefteå som spelare 2005–2008, har de senaste åren tränat klubbens U18-lag.

Han ersätter nu Hans Wallson, som i sommar lämnar SM-tvåan för att bli tränare i schweiziska Zürich. Men Öberg blir inte huvudtränare utan ska samarbeta med trion Stefan Klockare, Bert Robertsson och Krister Holm.

"Det kommer fortsatt att vara ett team som leder och tränar Skellefteå AIK. De har en tydlig arbetsbeskrivning och rollfördelning. Vi har ingen huvudtränare, utan alla har tydliga ansvarsområden", säger lagets general manager Lars Johansson, som även han snart lämnar föreningen och följer med Wallson till Schweiz som assisterande tränare, till klubbens webbplats.

Öberg har även representerat Luleå, Västerås, Malmö och HV71 som spelare.