Sport

Werner hoppar av rollen som tränare

Degerfors förre tränare Patrik Werner. Arkivbild.
Degerfors förre tränare Patrik Werner. Arkivbild.

Patrik Werner slutar som tränare i Degerfors, som är på kvalplats för att hålla sig kvar i superettan.

Så här säger han till klubbens webbplats:

"Det har inte varit lätt, men beslutet att kliva av tränaruppdraget är helt och hållet mitt eget. Efter många lyckade säsonger har jag kört fast med laget. Därför handlar det nu om att tänka på vad som är bäst för Degerfors IF".

I stället kommer Werner att lägga all fokus på sin roll som sportchef i klubben. Jonas Lindskog, tidigare assisterande tränare, blir ny coach tillsammans Stefan Jacobsson, som senast var ansvarig för föreningens akademi. Deras debut sker borta mot IFK Värnamo på måndag.

Nästa artikel inom Metro Music:
Zara Larsson kan få musikexportpriset