Tv: TV3 12.00-06.30, TV10 13.55-05.15. Radio: SR P4 14.03-04.15.

12.30 Golf, damer, andra ronden.

Sv delt: Pernilla Lindberg (12.52), Anna Nordqvist (14.14).

13.30 Badminton, damer, singel, semifina: Carolina Marin, Spanien–Li Xuerui, Kina.

14.00 Kanot, herrar, K2, 1 000 m, B-final.

14.00 Taekwondo, damer, 57 kg, första omg, åttondelsfinaler.

Sv delt: Nikita Glasnovic–Caroline Marton, Australien (9.30).

14.08 Kanot, herrar, K2 1 000 m, A-final.

14.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, första omg, åttondelsfinaler.

14.16 Kanot, herrar, C1, 200 m, B-final.

14.20 Badminton, damer, singel, semifinal: Nozomi Okuhara, Japan–Pusarla Venkata Sindhu, Indien.

14.23 Kanot, herrar, C1, 200 m, final.

14.30 Friidrott, herrar, tiokamp (6): 110 m häck.

14.40 Kanot, herrar, K2, 200 m, B-final.

14.47 Kanot, herrar, K2, 200 m, final.

14.55 Friidrott, herrar, kula, kval.

14.56 Kanot, damer, K1, 500 m, B-final.

Sv delt: Karin Johansson.

15.00 Brottning, damer, 53 kg, kval.

Sv delt: Sofia Mattsson.

15.00 Brottning, damer, 63 kg, kval.

Sv delt: Henna Johansson.

15.00 Brottning, damer, 75 kg, kval.

15.00 Friidrott, damer, höjd, kval.

Sv delt: Sofie Skoog, Erika Kinsey.

15.00 Simhopp, damer, höga hopp, semifinal.

15.00 Modern femkamp, damer, fäktning, rankningsomgång.

15.04 Kanot, damer, K1, 500 m, B-final.

15.10 Badminton, damer, dubbel, bronsmatch: Eun Jung-Kyung/Shin Seung-Chan, Sydkorea–Tang Yuanting/Yu Yang, Kina.

15.11 Kanot, damer, K1, 500 m, final.

15.25 Friidrott, herrar, tiokamp (7): Diskus, grupp A.

15.30 Brottning, damer, 53 kg, kvartsfinal

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

15.30 Brottning, damer, 63 kg, kvartsfinal.

Sv delt: ev Henna Johansson.

15.30 Brottning, damer, 75 kg, kvartsfinal.

16.00 Triathlon, herrar, final.

16.00 Vattenpolo, herrar, match om placering 5–8: Ungern–Brasilien.

16.20 Friidrott, damer, 4x100 m, försök.

16.00 Badminton, herrar, dubbel, bronsmatch: Chai Biao/Hong Wei, Kina–Marcus Ellis/Chris Langridge, Storbritannien.

16.40 Friidrott, herrar, 4x100 m, försök.

16.40 Friidrott, herrar, tiokamp (7): Diskus, grupp B.

16.50 Badminton, damer, dubbel, final: Misaki Matsutomo/Ayaka Takahashi, Japan–Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark.

17.00 Friidrott, herrar, 400 m häck, final.

17.00 Landhockey, herrar, bronsmatch: Nederländerna–Tyskland.

17.20 Vattenpolo, herrar, semifinal: Montenegro–Kroatien.

18.00 Konstsim, damer, lag, tekniska programmet.

18.00 Volleyboll, damer, semifinal: Serbien–USA.

18.05 Segling, herrar, 49er, finalrace.

18.25 Friidrott, herrar, tiokamp (8): stavhopp.

18.30 Cykel, BMX, herrar, kvartsfinal, första heatet.

18.51 Cykel, BMX, herrar, kvartsfinal, andra heatet.

19.00 Boxning, damer, 51 kg, semifinaler.

19.05 Segling, damer, 49erFX, finalrace.

Sv delt: Lisa Ericson/Hanna Klinga.

19.30 Modern femkamp, herrar, rankningsomgång.

19.17 Cykel, BMX, herrar, kvartsfinal, tredje heatet.

19.30 Boxning, herrar, 56 kg, semifinaler.

19.30: Modern femkamp, herrar, fäktning, rankningsomgång.

20.00 Basket, damer, semifinal: Spanien–Serbien.

20.00 Boxning, herrar, 75 kg, semifinaler.

20.10 Vattenpolo, herrar, match om placering 5–8: Grekland–Spanien.

20.15 Taekwondo, damer, 57 kg, kvartsfinaler.

Sv delt: ev Nikita Glasnovic.

20.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, kvartsfinaler.

20.30 Boxning, herrar, 81 kg, final.

20.30 Handboll, damer, semifinal: Nederländerna–Frankrike.

21.00 Brottning, damer, 53 kg, återkval.

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

21.00 Brottning, damer, 63 kg, återkval.

Sv delt: ev Henna Johansson.

21.00 Brottning, damer, 75 kg, återkval.

21.00 Simhopp, damer, 10 m, final.

21.30 Vattenpolo, herrar, semifinal: Italien–Serbien.

21.45 Brottning, damer, 53 kg, bronsmatch.

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

22.00 Landhockey, herrar, final: Belgien–Argentina.

22.00 Taekwondo, damer, 57 kg, semifinaler.

Sv delt: ev Nikita Glasnovic.

22.05 Brottning, damer, 53 kg, final.

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

22.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, semifinaler.

22.30 Brottning, damer, 63 kg, bronsmatch.

Sv delt: ev Henna Johansson.

22.50 Brottning, damer, 63 kg, final.

Sv delt: ev Henna Johansson.

23.15 Brottning, damer, 75 kg, bronsmatch.

23.35 Brottning, damer, 75 kg, final.

23.35 Friidrott, herrar, tiokamp (9): Spjut, grupp A.

00.00 Basket, damer, semifinal: Frankrike–USA.

00.45 Friidrott, herrar, tiokamp (9): Spjut, grupp B.

01.00 Taekwondo, damer, 57 kg, återkval.

Sv delt: ev Nikita Glasnovic.

01.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, återkval.

01.30 Friidrott, herrar, Kula, final.

01.30 Handboll, damer, semifinal: Norge–Ryssland.

01.45 Friidrott, herrar, 1 500 m, semifinaler.

02.00 Taekwondo, damer, 57 kg, första bronsmatchen.

Sv delt: ev Nikita Glasnovic.

02.10 Friidrott, damer, spjut, final.

02.15 Friidrott, damer, 800 m, semifinaler.

Sv delt: Lovisa Lindh

02.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, andra bronsmatchen.

02.30 Taekwondo, damer, 57 kg, tredje bronsmatchen.

Sv delt: ev Nikita Glasnovic.

02.45 Friidrott, herrar, tiokamp (10): 1 500 m.

02.45 Taekwondo, herrar, 68 kg, andra bronsmatchen.

03.00 Beachvolley, herrar, final och bronsmatch.

03.00 Taekwondo, damer, 57 kg, final.

Sv delt: ev Nikita Glasnovic.

03.15 Friidrott, damer, 400 m häck, final.

03.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, final.

03.15 Volleyboll, damer, semifinal: Kina–Nederländerna.

03.30 Friidrott, herrar, 200 m, final.

04.59: Beachvolleyboll, herrar, final.