AIK Fotboll ska kartlägga hot och trakasserier mot klubbens anställda och förtroendevalda. Arkivbild.
AIK Fotboll ska kartlägga hot och trakasserier mot klubbens anställda och förtroendevalda. Arkivbild.
Fotboll TT

AIK Fotboll tillsätter en oberoende utredning för att kartlägga hot och trakasserier mot klubbens anställda och förtroendevalda.

"Den kultur som etablerats är i flera fall osund och tärande. Lögner, anklagelser och rykten blandas med trakasserier och i vissa fall även hot. Vi är inne i en ond spiral", skriver styrelsen i ett brev till medlemmarna på AIK Fotbolls hemsida.

AIK:s värdegrundsansvarige Max Bergander berättade nyligen att han har utsatts för trakasserier, som har polisanmälts. Hans företrädare Sofia B Karlsson slutade på posten efter att ha tagit emot dödshot.

Det har varit lite saker som varit obehagliga, helt klart, sade Max Bergander till TV4:s Fotbollskanalen.

Avgående vd:n Mikael Ahlerup fick också ovälkommet besök i samband med en avslutningsmiddag förra veckan.

"Vi tror att det är värdefullt att gå till botten med varje enskilt fall. Vi upplever att ingen har en bra överblick i dag. Målet är att denna kartläggning ska vara klar i januari", skriver styrelsen.

AIK Fotboll ska kartlägga hot och trakasserier mot klubbens anställda och förtroendevalda. Arkivbild.
AIK Fotboll ska kartlägga hot och trakasserier mot klubbens anställda och förtroendevalda. Arkivbild.
Nästa artikel inom Metro Music:
Zara Larsson kan få musikexportpriset