Den spelare i hockeyallsvenska Björklöven som varit avstängd för bland annat sexuellt ofredande träder fram i ett öppet brev på föreningens hemsida. Där ber han om ursäkt för sitt agerande:

"Jag kan inte skylla på något eller någon annan. Jag drack för mycket, blev full och uppträdde illa. Därför vill jag be om ursäkt till alla som drabbats av mitt beteende", skriver han.

Det var i samband med en lagfest i Östersund för en tid sedan som det spårade ur. Spelaren polisanmäldes för misshandel, våld mot tjänsteman och sexuellt ofredande. Men brottsutredningen lades ned sedan förundersökningsledaren hänvisat till kvinnornas stora bröst, en motivering som väckt stark kritik.

Björklövens vd Joakim Gustafsson säger om spelaren, som nu är tillbaka i truppen: "Vi ska fortsätta arbeta både med honom och resten av vår förening för att visa allvar med det vi säger med vår värdegrund".

Nästa artikel inom Metro Music:
Zara Larsson kan få musikexportpriset