Botström säger att han ska bli bättre på att planera sina resor och framträdanden "så att liknande situation inte uppstår igen."

Det går inte förklara och försvara varför man lägger så mycket pengar på en taxiresa om man sen inte deltar i mötet som det var tänkt.

Han säger att det inte är aktuellt med någon sjukskrivning i nuläget.

Tvärtom är jag på väg att må bättre. Men det här är en väckarklocka och en varningssignal om att inte stressa upp mig. Att ta signalerna man känner på allvar, i måndags morse hade jag svårt att stiga upp ur sängen och låg däckad hela dagen. Och det är klart att det inte är hållbart.

Han har ännu inte pratat med statsministern om sin situation.

Men jag ska förklara för honom och övriga i partiledningen och våra medlemmar som är besvikna över att jag gjorde resan och inte dök upp på mötet.

Om summan, cirka 8 000 kronor, säger han att resan var bokad och förbetald.

Men eftersom jag inte deltog på mötet känns det inte mer än rätt att jag själv bekostar resan. Det känns viktigt för att signalera för att jag vill ta ansvar för att våra medlemmars pengar används på bästa sätt.
Nästa artikel inom Metro Music:
Zara Larsson kan få musikexportpriset
Mer om Politik