ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Djurens vänner får djurförbud

Elin Bohman · 23 Nov 2009
Uppdaterad 14 Feb 2011
Katten på bilden har inget med artikeln att göra.

Katten på bilden har inget med artikeln att göra. Foto: SCANPIX ARKIV


klar

Artikellänk är kopierad

Striderna runt Djurens vänner i Borås har pågått länge.Nu trappas konflikten upp. Länsveterinären i Västra götaland har dragit in föreningens tillstånd att ha hand om djur och även polisanmält föreningen.– Den personen som skulle ha skickat in alla papper för att vi skulle få förnyat tillstånd har ljugit för styrelsen och struntat i det,  säger Åke Röjland, djurkonsult i föreningen till Metro.Föreningen anklagas också för att ha olämpliga jourhem för sina katter och döda katter ska ha lagts i sopsäckar.Påståendena tillbakavisas bestämt av Röjland. – Det finns inga olämpliga jourhem och det finns inga djur som har farit illa, någonsin.Röjland har själv polisanmälts för missförhållanden inom organisationen tidigare. Enligt honom är det personer som tidigare varit involverade i föreningens arbete som ligger bakom, i ett försök att smutskasta Djurens vänner Borås.– De där människorna är inte riktigt kloka, det är fullständigt kaos här. Bland annat har de grävt upp en avlivad och begraven katt och skickat bilder på den till länsveterinären, hävdar han.Djurens vänner Borås uppger för Metro att de just nu jobbar på att söka nytt tilstånd för att kunna bedriva sin verksamhet. Tills vidare sköter de den i egenskap av privatpersoner. Enligt Åke Röjland tänker föreningen också polisanmäla de personerna som de misstänker ligga bakom tipsen till länsveterinären.

klar

Artikellänk är kopierad

Elin Bohman
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro