ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Fler unga väljer svarta körskolor

Evelina Olsson · 1 Mar 2011
Uppdaterad 1 Mar 2011
Svarta körskolor erbjuder lektioner för 150–200 kronor, men som kund ska man se upp eftersom svartförarna saknar utbildning. ”Har man otur kan man hamna i en riktig råttfälla”, säger Berit Johansson på Svenska Trafikskolors Riksförbund.

Svarta körskolor erbjuder lektioner för 150–200 kronor, men som kund ska man se upp eftersom svartförarna saknar utbildning. ”Har man otur kan man hamna i en riktig råttfälla”, säger Berit Johansson på Svenska Trafikskolors Riksförbund. Foto: Kinga Lezanska Sjölin


Metros rundringning visar att det finns närmare 300 svarta körskolor i Sverige. Lagliga körskolor vittnar om färre elever. Man kan råka illa ut. Svartförarna saknar utbildning”.

klar

Artikellänk är kopierad

Närmare 300 svarta körskolor kan finnas i Sverige, visar en rundringning som Metro har gjort.

Enligt Svenska Trafikskolors Riksförbund har den olagliga verksamheten och svartkörarna eskalerat. – Våra medlemmar vittnar om en minskad elevtillströmning och de känner sig maktlösa, säger Berit Johansson, förbundsordförande för STR.

Skatteverket känner till fenomenet med privatpersoner som övningskör mot betalning. – Vi får in väldigt många tips och har ögonen på det här, säger Viktoria Melander, revisor vid Skatteverket.

En nolltaxerare från Mälardalen som bedrivit svart körskoleverksamhet upptaxerades nyligen med närmare 400 000 kronor. Och problemet med svartkörarna finns i hela landet. Drygt 300 personer har fler än 20 tillstånd för övningskörning. Vissa har så många som flera hundra. – Svartkörarna finns både i storstäder och på mindre orter. En av våra medlemmar i Jönköpingstrakten berättade nyligen att i princip alla ungdomarna på hans ort valde att gå till en svartkörare, säger Berit Johansson. – Som kund bör man fundera på vad det är man egentligen ger sig in på. Svartförarna saknar försäkring och relevanta utbildningar. Har man otur kan man hamna i en riktig råttfälla, säger Berit Johansson.

klar

Artikellänk är kopierad

Evelina Olsson
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro