ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Fotbollschef tvingades avgå under pistolhot

Patrick Ekstrand · 5 Maj 2006
Uppdaterad 16 Feb 2011

klar

Artikellänk är kopierad

Pistolbeväpnade män tvingade en styrelseledamot i fotbollsklubben Queens Park Rangers att avgå. Nu står sju män åtalade för utpressning, olaga frihetsberövande och olaga hot.- Jag vet inte om någon av er ser på tv-serien "The Sopranos", sa åklagaren David Williams på torsdagen till juryn i Londondomstolen Blackfriars Crown Court- Det är som hämtat ur en gangsterfilm, sa enligt brittiska tidningar.Pistolmännens offer var italienaren Gianni Paladini som dessutom ägde 14,7 procent av fotbollsklubben. Åklagaren hävdar att de tvingade honom att skriva under sitt avskedsbrev i samband med en match mot Sheffield United i augusti förra året. Paladini ansåg sig inte ha något annat val än att skriva på eftersom han hade en pistol mot huvudet.Paladini lyckades slita sig och slå larm när pistolmännen eskorterade honom från styrelserummet. Kort efter att andra halvlek i matchen mot Sheffield hade börjat grep polisen en annan styrelseledamot och fyra andra män. De hittade även 7 000 pund (95 000 kronor) i kontanter. Åklagaren hävdar att pengarna var pistolmännens lön. Polisen hittade senare också en vapenkopia som Paladini pekade ut som ett av vapnen som användes och ytterligare två män greps.Åklagaren hävdar att motivet var en kombination av klubbens dåliga finanser och interna motsättningar, styrelseledamöterna ska bland annat inte ha varit överens om en renovering av klubbens arena.Alla de sju åtalade nekar till anklagelserna.

klar

Artikellänk är kopierad

Patrick Ekstrand
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. Publisher och ansvarig utgivare Thomas Eriksson. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro