ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Hallå där Krister Karlberg...

Lina Färm · 9 Aug 2006
Uppdaterad 16 Feb 2011

...på dejtingsajten Parship.se, som frågat 500 singlar vilka egenskaper de värderar högst och vad som är minst nödvändigt hos en partner.

klar

Artikellänk är kopierad

•• Punktlighet, utbildning och intelligens hamnade på topp tre över minst nödvändiga egenskaper. Vad säger det om era medlemmar, tycker du? – Det är ju helt galet. En ointelligent människa som aldrig kommer i tid retar ju gallfeber på dig till slut. Men det är inte våra medlemmar utan singlar i allmänhet som har svarat i undersökningen. Jag vill ju tro att våra medlemmar söker långsiktigt fungerande förhållanden, och då är intelligens – eller i alla fall att ligga på samma nivå – viktigt.

•• Så era medlemmar är bättre än genomsnittet? – Ja, jag tror att de är smartare än så.

•• Undersökningen visar att singlarna ville ha en lojal men inte särskilt intelligent partner. Kan inte det vara själva anledningen till att de är singlar? – Jo, det kan vara så, eller åtminstone en anledning till att förhållanden kraschar.

•• Är intelligens överskattat? – Ja, absolut. Du är inte lättare att leva med bara för att du är intelligent, jag vet många intelligenta människor som är oerhört knepiga.

klar

Artikellänk är kopierad

Lina Färm
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro