ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Här är alla filmer på årets filmfestival i Stockolm

Aron Andersson · 19 Okt 2011
Uppdaterad 19 Okt 2011
Tomas Alfredsons Tinker, Tailor, Soldier, Spy inleder årets filmfestival i Stockholm.

Tomas Alfredsons Tinker, Tailor, Soldier, Spy inleder årets filmfestival i Stockholm. Foto: Scanpix


Tomas Alfredson öppnar årets filmfestival i Stockholm. Nu har hela programmet presenterats.

klar

Artikellänk är kopierad

Den svenska regissören Tomas Alfredsons internationella debut, spionfilmen "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" får stor uppmärksamhet i utlandet, redan innan den släppts. Filmen är en filmatisering av John le Carrés roman "Mullvaden" och kommer att att sparka igång årets upplaga av Stockholms internationella filmfestival, den 22:a i ordningen. I dag släpptes hela programmet för festivalen, som äger rum den 9–20 november i år. – Dessutom presenterar vi fler kvinnliga regibegåvningar än någonsin i festivalens historia, säger festivalchefen Git Scheynius i ett pressmeddelande. Bland celebra gäster på årets festival kan nämnas franska skådespelerskan Isabelle Huppert, mottagare av Stockholm Lifetime Achievement Award, regissören Alejandro González Iñárritu som vinner årets Visionary Award och Viggo Mortensen.PROGRAM 2011 Sthlm XXII Competition  BULLHEAD av Michael R. Roskam (Belgien)  CARRÉ BLANC av Jean-Baptiste Léonetti (Frankrike/Luxemburg/Schweiz/Belgien) CODE BLUE av Urzula Antoniak (Nederländerna)  CORIOLANUS av Ralph Fiennes (Storbritannien) CUCHERA av Joseph Israel Laban (Filippinerna)  DEN GODA FEN av Dominique Abel, Bruno Romy, Fiona Gordon (Frankrike)  EN DAG I OSLO av Joachim Trier (Norge) FÖRBJUDEN KÄRLEK av Maryam Keshavarz (Frankrike/USA/Iran) KATINKAS KALAS av Levan Akin (Sverige) LIGG MED MIG av Jannicke Systad Jacobsen (Norge)  MARTHA MARCY MAY MARLENE av Sean Durkin (USA) ON THE ICE av Andrew Okpeaha Maclean (USA)  PLAY av Ruben Östlund (Sverige) POLICEMAN av Navad Lapid (Israel) POLISSE av Maïwenn (Frankrike) SHAME av Steve McQueen (Storbritannien) SLEEPING BEAUTY av Julia Leigh (Australien) THE FUTURE av Miranda July (USA/Tyskland)  TWILIGHT PORTRAIT av Angelina Nikonova (Ryssland) TYRANNOSAUR av Paddy Considine (Storbritannien)  VAD GÖR VI NU? av Nadine Labaki (Frankrike/Libanon/Egypten/Italien)  WUTHERING HEIGHTS av Andrea Arnold (Storbrittanien) Sthlm XXII Short Film Competition  ACQUA av Raha Shirazi (Kanada)  BEAR av Nash Edgerton (Australien)  BEAST av Attila Till (Ungern) BOY av Topaz Adizes (USA)  CROSS - COUNTRY av Maryna Vroda (Ukraina)  FINIS OPERIS av Moon Byoung-gon (Sydkorea) GHOST av Dahci Ma (Sydkorea)  HOPE av Pedro Pires (Kanada)  MENISCUS av Maria-Elena Doyle (New Zealand)  ROOMS av Joanna Jurewicz (USA)  SCENES FROM THE SUBURBS av Spike Jonze (USA)  SUPPORTERN av Hugo Lilja och Pella Kågerman (Sverige)  TEARDROP av Damian John Harper (Tyskland/USA)  THE ARGUMENT av Clara Aranovich (USA)  THE LOST TOWN OF SWITEZ by Kamil Polak (Polen)  TO DIE BY YOUR SIDE av Simon Cahn, Spike Jonze (Frankrike)Open Zone  A DANGEROUS METHOD av David Cronenberg (Storbritannien/Tyskland/Schweiz/Kanada) DRIVE av Nicolas Winding Refn (USA) E-LOVE av Anne Villacèque (Frankrike)  IN DARKNESS av Agnieszka Holland (Tyskland/Polen) INNOCENT SATURDAY av Aleksandr Mendadze (Ryssland/Tyskland/Ukraina) LE HAVRE av Aki Kaurismäki (Finland/Frankrike/Tyskland)  LOVERBOY av Catalin Mitulescu (Rumänien/Sverige/Serbien)  NÅGON ANNANSTANS I SVERIGE av Kjell-Åke Andersson (Sverige) PEOPLE MOUNTAIN PEOPLE SEA av Cai Cai Shangjun (Kina/Hong Kong) POJKEN MED CYKELN av Luc & Jean-Pierre Dardenne (Belgien/Frankrike/Italien)  REBELLION av Mathieu Kassovitz (Frankrike) RESTLESS av Gus Van Sant (USA) SUICIDE ROOM av Jan Komasa (Polen)  SIMON OCH EKARNA av Lisa Ohlin (Sverige/Tyskland/Danmark) THE EXCHANGE av Eran Kolirin (Israel) THE GUARD av John Michael Mcdonagh (Irland) THE LADY av Luc Besson (Frankrike)  THE SKIN I LIVE IN av Pedro Almodóvar (Spain) THE SNOWS OF KILIMANJARO av Robert Guédiguian (Frankrike) THE SOURCE av Radu Mihaileanu (Belgien, Italien, Frankrike) THIS MUST BE THE PLACE av Paolo Sorrentino (Italien/Frankrike/Irland) TINKER, TAILOR, SOLDIER, SPY av Tomas Alfredson (Frankrike/Storbritannien/Tyskland) TERRAFERMA av Emanuele Crialese (Italien)American Independents  50/50 av Jonathan Levine (USA)  ALL SHE CAN av Amy Wendel (USA) ANOTHER HAPPY DAY av Sam Levinson (USA)  DAMSELS IN DISTRESS av Whit Stillman (USA) FALLING OVERNIGHT av Conrad Jackson (USA)  GUN HILL ROAD av Rashaad Ernesto Green (USA)  HERE av Braden King (USA)  MAGIC VALLEY av Jaffe Zinn (USA)  NATURAL SELECTION av Robbie Pickering (USA) SILVER TONGUES av Simon Arthur (USA)  TERRI av Azazel Jacobs, (USA)  THE ART OF GETTING BY av Gavin Wiesen (USA) THE OFF HOURS av Megan Griffiths (USA)  THE WOODS av Matthew Lessner (USA)  TO.GET.HER av Erica Dunton (USA) UNCLE KENT av Joe Swanberg (USA)Asian Images  ARIRANG av Kim Ki-duk (Sydkorea)  A SIMPLE LIFE av Ann Hui (Hong Kong) BLOWFISH av Chi Yuarn Lee (Taiwan)  CLUB ZEUS av David Verbeek (Nederländerna/Kina) DANCE TOWN Jeon Kyu-hwan (Sydkorea)  GANDU av Qaushiq Mukherjee (Indien) GUILTY OF ROMANCE av Sono Sion (Japan)  HARA-KIRI: DEATH OF A SAMURAI av Takashi Miike (Japan) HONEY PUPU av Chen Hung-I (Taiwan)  INTO THE WHITE NIGHT av Yoshihiro Fukagawa (Japan) JUMP ASHIN! av Yu-Hsien Lin (Taiwan)  MUSHROOMS av Vimukthi Javasundara (Indien)  SMUGGLER av Katsuhito Ishii (Japan) THE BIG BLUE LAKE av Tsang Tsui Shan (Hong Kong)  THE DAY HE ARRIVES av Hong Sang-soo (Sydkorea)  THE KITE av Prashant Bhargava (USA/Indien)  THE YELLOW SEA av Na  Hong-jin (Sydkorea)  Latin Visions  ALL YOUR DEAD ONES av Carlos Moreno (Colombia)  ANOTHER SILENCE by Santiago Amigorena (Frankrike/Argentina/Kanada/Brasilien) BEFORE av Daniel Gimelberg (Argentina)  BONSAI av Cristián Jiménez (Chile/Argentina/Portugal/Frankrike) MISS BALA av Gerardo Naranjo (Mexiko) PORFIRIO av Alejandro Landes (Colombia/Argentina/Uruguay/Spain) SALT av Diego Rougier (Chile, Argentina)  THE BAD INTENTIONS av Rosario Garcia-Montero (Peru/Tyskland/Argentina)  VAQUERO av Juan Minujín (Argentina)  WE 3 av Nando Olival (Brasilien)Spotlight  7 SINS FORGIVEN av Vishal Bhardwaj (Indien)  EN GÅNG I PHUKET av Staffan Lindberg (Sverige) HYSTERIA av Tanya Wexler (Storbrittanien) LIKE CRAZY av Drake Doremus (USA) MATCHMAKING MAYOR av Erika Hníková (Tjeckien, Slovakien) MY WORST NIGHTMARE av Anne Fontaine (Frankrike) ROMEOS av Sabine Bernadi (Tyskland)  Stockholm Lifetime Achievement Award MY WORST NIGHTMARE av Anne Fontaine (Frankrike) Stockholm Visionary Award  ÄLSKADE HUNDAR av Alejandro González Inárritu (Mexico) 21 GRAM av Alejandro González Inárritu (Mexico) BABEL av Alejandro González Inárritu (Mexico) BIUTIFUL av Alejandro González Inárritu (Mexico) Twilight Zone BEAST av Christoffer Boe (Danmark) BEYOND THE BLACK RAINBOW av Panos Kosmatos (Kanada) BLOODY FIGHT IN IRON ROCK VALLEY av Jae Ji-han (Sydkorea)  HELL by Tim Fehlbaum (Tyskland/Schweiz) INVASION OF ALIEN BIKINI av Oh Young-doo (Sydkorea) JUAN OF THE DEAD av Alejandro Brugués (Spanien/Kuba) KILL LIST av Ben Wheatley (Storbritannien)  LITTLE DEATHS av Sean Hogan, Andrew Parkinson, Simon Rumley (Storbritannien) PENUMBRA av Adrian Garcia Bogliano, Ramiro Garcia Bogliano (Argentina)  RABIES av Aharon Keshales & Navut Papushado (Israel)  SNOWTOWN av Justin Kurzel (Australien) THE INNKEEPERS av Ti West (USA) THE SWORD IDENTITY av Xu Haofeng (Kina) THE RAID av Gareth Evans (Indonesien/USA) TORMENTED by Takashi Shimizu (Japan) TRESPASS av Joel Schumacher (USA)  UNDERWATER LOVE av Shinji Imaoka (Japan)  VAMPIRE av Shunji Iwai (USA/Japan) Festival on Demand BUCK av Cindy Meehl (USA) E-LOVE av Anne Villacèque (Frankrike) FALLING OVERNIGHT av Conrad Jackson (USA) HERE av Braden King (USA) ON THE ICE av Andrew Okpeaha Maclean (USA) SILVER TONGUES av Simon Arthur (USA) SMUGGLER av Katsuhito Ishii (Japan) TERRI av Azazel Jacobs (USA) VAQUERO av Juan Minujín (Argentina)  THE ART OF GETTING BY av Gavin Wiesen Documania  BEATS, RHYMES AND LIFE av Michael Rapaport (USA) BECOMING CHAZ av Fenton Bailey & Randy Barbato (USA) BUCK av Cindy Meehl (USA) CORMAN’S WORLD: EXPLOITS OF A HOLLYWOOD REBEL av Alex Stapleton (USA)  GEORGE HARRISON: LIVING IN THE MATERIAL WORLD av Martin Scorcese (USA) HOW TO DIE IN OREGON av Peter D. Richardson (USA) JIRO DREAMS OF SUSHI av David Gelb (USA)  KNUCKLE av Ian Palmer (Irland)  MISS REPRESENTATION av Jennifer Siebel Newsom (USA) ONCE UPON A TIME… A CLOCKWORK ORANGE av Antoine de Gaudemar (Frankrike) PROJECT NIM av James Marsh (USA) TAHRIR 2011: THE GOOD, THE BAD, AND THE POLITICIAN av Ayten Amin, Tamer Ezzat & Amr Salama (Egypten) THE ADVOCATE FOR FAGDOM av Angélique Bosio (Frankrike) THE BENGALI DETECTIVE av Philip Cox (USA/Storbritannien/Indien) THE LOOK av Angelina Maccarone (Tyskland/Frankrike) THE STORY OF LOVERS ROCK av Menelik Shabazz (Storbritannien) THE SWELL SEASON av Nick August-Perna, Chris Dapkins, Carlo Mirabella-Davis (USA/Tjeckien/Irland) WE WERE HERE av David Weissman & Bill Weber (USA) ifestival  A SONG OF PRAISE av Bram Loogman (Nederländerna)  ARE YOU LEAVING? av Cristina Molino (Spain)  ATTACK OF THE GIANT BRAIN SUCKER MONSTER FROM OUTER SPACE av Guillaume Rieu (Frankrike)  CHANGELING av Maria Steinmetz (Tyskland)  LITTLE THEATRES: HOMAGE TO THE MINERAL OF CABBAGE av Stephanie Dudley (Kanada)  NOCTURN av Leanne Welham (Storbritannien)  OVERTURE av Dan Sachar (Israel)  PLANET Z av Momoko Seto (Frankrike)  THE GIRL & THE HUNTER av Jadwiga Kowalska (Schweiz)  THE INVIOLABILITY OF THE DOMICILE IS BASED ON THE MAN WHO APPEARS WIELDING AN AXE AT THE DOOR OF HIS HOUSE av Alex Piperno (Argentina/Uruguay)  1 Km Film  GLÄNTAN av Peter Grönlund (Sverige)  MARIA av Erik Bostedt (Storbritannien)  MEDAN DU VAR BORTA av Frida Kempff (Sverige)  SAKAE av Benjam Orre (Sverige)  SÉPTIMO av Valentina Chamorro (Sverige)  SUDD av Erik Rosenlund (Sverige)  TVILLINGEN av Gustav Danielsson (Sverige)  VI SKA PLOCKA PASCAL I NATT av Johanna Pyykkö (Sverige)  VI VILLE SPRÄNGA VASA av Simon Moser & Idji Maciel (Sverige)  VÅGOR AV LÄNGTAN av Erik Green Petersson (Sverige)  Work In Progress  SNABBA CASH 2 av Babak Najafi BEKAS av Karzan Kader  COMRADE av Petter Naess FLIMMER av Patrik Eklund BITCHKRAM av Andreas Öhman BLACK’S GAME av Oskar Thor Axelsson BIRGITTA av Lisa Belfrage och Marianne Gustavsson BLONDIE av Jesper Ganslandt FREDRIK EDFELDTS NYA FILM av Fredrik Edfeldt I SKUGGAN AV LASERMANNEN av Mistre Tesfaye

klar

Artikellänk är kopierad

Aron Andersson
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro