ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Idrottskassör tog ut 40 000

metro · 4 Jun 2008
Uppdaterad 15 Feb 2011

klar

Artikellänk är kopierad

Under ett års tid tog kassören ut 40 000 kronor från den lilla idrotts­föreningens ­post­giro­konto.Svart lön för nedlagt arbete, enligt kassören. Stöld enligt föreningen som anmälde den 47-årige göteborgaren till polisen.

I går åtalades han, efter fyra års utredning, för förskingring. Mannen var en av föreningens grundare och uppger i förhör att han tackade ja till kassörsuppdraget villkorat att alla kvitton skulle vara i ordning och att uppdraget var lättarbetat.

Men verkligen visade sig vara en annan och, enligt 47-åringen, gjordes en överenskommelse om att han skulle få en svart ersättning för arbetet. Det tillbakavisas av föreningens styrelse som menar att det är en efterhandskonstruktion från 47-åringens sida. Nu avgörs frågan i Göteborgs tingsrätt.

klar

Artikellänk är kopierad

metro
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro