ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Knight Rider-bilen säljs på auktion

METRO · 3 Mar 2014
Uppdaterad 3 Mar 2014
Se upp skurkar! KITT är er på spåren!

Se upp skurkar! KITT är er på spåren! Foto: Rex Features

Framtidens bil är här! Eller, var det gårdagens? Nu har du i all fall chansen att äga din egen kopia av den klassiska Knight Rider-bilen.

klar

Artikellänk är kopierad

Alla partnerskap kan inte vara för evigt. Nu säljer David Hasselhoff sin tidigare bundsförvant KITT, den intelleganta, datorstyrda bilen han använde som brottsbekämpare i succé-tv-serien Knight Rider under 1980-talet.

Den utauktionerade bilen är av modellen Pontiac Firebird, och är en exakt kopia av bilen som ”spelade” KITT i tv-serien. Bilen var en gåva till ”The Hoff” från hans fans 1986.

Bilen säljs nu på auktion, tillsammans med flera av David Hasselhoffs personliga ägodelar, som ett sätt att samla in pengar till välgörenhet. Utöver bilen säljs bland annat Hasselhoffs privata mototrcykel, hans livräddningsjacka från ”Baywatch”, en tysk BRAVO-utmärkelse från hans musikaliska karriär och en jukebox med flera av Hasselhoffs egna låtar redan inlagda.

Kight Rider-bilen är dock trots allt bland auktionens mest åtråvärda prylar, och förväntas gå under klubban för minst 50 000 dollar, ungefär 324 000 kronor.

Brottsbekämparduon med sällskap.
Brottsbekämparduon med sällskap.Foto: Rex Features
The Hoff i sin KITT.
The Hoff i sin KITT.Foto: Rex Features
David Hasselhoff
David HasselhoffFoto: Rex Features
klar

Artikellänk är kopierad

METRO
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro