ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

OS-program fredag den 21 februari

TT · 6 Feb 2014
Uppdaterad 6 Feb 2014

klar

Artikellänk är kopierad

08.45 Freestyle, damer, skicross, rankingomg

09.30 Curling, herrar, bronsmatch: XXX–XXX

10.30 Freestyle, damer, skicross, åttondelsfinal

11.05 Freestyle, damer, skicross, kvartsfinal

11.25 Freestyle, damer, skicross, semifinal

11.41 Freestyle, damer, skicross, final

OS 2010: 1) Ashleigh McIvor, Kanada, 2) Hedda Berntsen, Norge, 3) Marion Josserand, Frankrike.Sv plac: 6) Anna Holmlund, 10) Magdalena Iljans.

VM 2013: 1) Fanny Smith, Schweiz, 2) Marielle Thompson, Kanada, 3) Ophelie David, Frankrike... 14) Sandra Näslund, Sverige.

13.00 Ishockey, herrar, semifinal: XXX–XXX

13.45 Alpint, damer, slalom, första åket

14.30 Skridsko, damer, lagtempo, kvartsfinal

14.30 Curling, herrar, final: XXX–XXX

OS 2010: 1) Kanada (Ben Hebert, Marc Kennedy, John Morris, Kevin Martin), 2) Norge, 3) Schweiz, 4) Sverige (Viktor Kjäll, Fredrik Lindberg, Sebastian Kraupp, Niklas Edin).

VM 2013: 1) Sverige (Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll), 2) Kanada, 3) Skottland.

15.23 Skridsko, herrar, lagtempo, kvartsfinal

15.30 Skidskytte, damer, stafett, 4x6 km

OS 2010: 1) Ryssland (Svetlana Sleptsova, Anna Bogalij-Titovets, Olga Medvedtseva, Olga Zajtseva), 2) Frankrike, 3) Tyskland... 5) Sverige (Elisabeth Högberg, Anna Carin Olofsson Zidek, Anna Maria Nilsson, Helena Jonsson).

VM 2013: 1) Norge (Hilde Fenne, Ann Kristin Flatland, Synnøve Solemdal, Tora Berger), 2) Ukraina, 3) Italien... 15) Sverige (Högberg, Anna-Karin Strömstedt, Elin Mattsson, Ingela Andersson).

16.13 Skridsko, herrar, lagtempo, semifinal

17.15 Alpint, damer, slalom, andra åket

OS 2010: 1) Maria Riesch, Tyskland, 2) Marlies Schild, Österrike, 3) Sarka Zahrobska, Tjeckien. Sv plac: 4) Maria Pietilä Holmner, 15) Frida Hansdotter, 21) Therese Borssén, Anja Pärson körde ur.

VM 2013: 1) Mikaela Shiffrin, USA, 2) Michaela Kirchgasser, Österrike, 3) Hansdotter. Övr sv plac) 6) Pietilä Holmner, 16) Nathalie Eklund, 23) Anna Swenn Larsson.

17.30 Shorttrack, herrar, 500 m, kvartsfinal

17.44 Shorttrack, damer, 1 000 m, kvartsfinal

18.00 Ishockey, herrar, semifinal: XXX–XXX

18.13 Shorttrack, herrar, 500 m, semifinal

18.21 Shorttrack, damer, 1 000 m, semifinal

18.43 Shorttrack, herrar, 500 m, final

OS 2010: 1) Charles Hamelin, Kanada, 2) Sung Si-Bak, Sydkorea, 3) Francois-Louis Tremblay, Kanada.

VM 2013: 1) Ling Wenhao, Kina, 2) Victor Ahn, Ryssland, 3) Freek van der Wart, Nederländerna.

18.53 Shorttrack, damer, 1 000 m, final

OS 2010: 1) Wang Meng, Kina, 2) Katherine Reutter, USA, 3) Park Seung-Hi, Sydkorea.

VM 2013: 1) Wang, 2) Jorien Ter Mors, Nederländerna, 3) Elise Christie, Storbritannien.

19.18 Shorttrack, herrar, 5 000 m, stafett, final

OS 2010: 1) Kanada (Charles Hamelin, Francois Hamelin, Olivier Jean, Francois-Louis Tremblay, Guillaume Bastille), 2) Sydkorea, 3) USA.

VM 2013: 1) Kanada (Jean, Charle Cournoyer, Michael Gilday, Charles Hamelin), 2) Ryssland, 3) Nederländerna.

klar

Artikellänk är kopierad

TT
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro