ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

OS-program lördag den 15 februari

TT · 6 Feb 2014
Uppdaterad 6 Feb 2014

klar

Artikellänk är kopierad

06.00 Curling, damer, gruppspel: Kina–Sverige, Storbritannien–Sydkorea, Kanada–Japan.

08.00 Alpint, damer, super-G

OS 2010: 1) Andrea Fischbacher, Österrike, 2) Tina Maze, Slovenien, 3) Lindsey Vonn, USA. Sv plac: 11) Anja Pärson, 26) Jessica Lindell Vikarby.

VM 2013: 1) Maze, 2) Lara Gut, Schweiz, 3) Julia Mancuso, USA. Sv plac: 15) Lindell Vikarby, Sara Hector körde ur.

09.00 Ishockey, damer, kvartsfinal: XX–XX

09.00 Ishockey, herrar, grupp A: Slovakien–Slovenien

11.00 Shorttrack, damer, 1 500 m kval

11.00 Skidor, damer, stafett, 4x5 km (k/f)

OS 2010: 1) Norge (Vibeke Skoftefurd, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen), 2) Tyskland, 3) Finland... 5) Sverige (Anna Olsson, Magdalena Pajala, Charlotte Kalla, Ida Ingemarsdotter).

VM 2013: 1) Norge (Heidi Weng, Johaug, Størmer Steira, Bjørgen), 2) Sverige (Ingemarsdotter, Emma Wikén, Anna Haag, Kalla), 3) Ryssland.

11.00 Curling, herrar, gruppspel: Sverige–Tyskland, Danmark–Schweiz, Kanada–Storbritannien, Ryssland–Kina.

11.43 Shorttrack, herrar, 1 000 m, kvartsfinal

12.12 Shorttrack, damer, 1 500 m, semifinal

12.43 Shorttrack, herrar, 1 000 m, semifinal

13.06 Shorttrack, damer, 1 500 m, final

OS 2010: 1) Zhou Yang, Kina, 2) Lee Eun-Byul, Sydkorea, 3) Park Seung-Hi, do.

VM 2013: 1) Park, 2) Shim Suk-Hee, 3) Marianne St-Gelais, Kanada.

13.20 Shorttrack, herrar, 1 000 m, final

OS 2010: 1) Lee Jung-Su, Sydkorea, 2) Lee Ho Suk, do, 3) Apolo Ohno, USA.

VM 2013: 1) Sin Da-Woon, Sydkorea, 2) Victor Ahn, Ryssland, 3) Freek van der Wart, Nederländerna.

13.30 Ishockey, herrar, grupp A: USA–Ryssland

13.30 Ishockey, damer, kvartsfinal: XX–XX

14.30 Skridsko, herrar, 1 500 m

OS 2010: 1) Mark Tuitert, Nederländerna, 2) Shani Davis, USA, 3) Håvard Bøkko, Norge. Sv plac: 24) Joel Eriksson, 25) Daniel Friberg, 28) Johan Röjler.

VM 2013: 1) Denis Juskov, Ryssland, 2) Davis, 3) Ivan Skobrev, Ryssland... 23) David Andersson, Sverige.

15.45 Skeleton, herrar, tredje åket

16.00 Curling, damer, gruppspel: USA–Sverige, Kanada–Ryssland, Storbritannien–Schweiz, Danmark–Kina.

17.16 Skeleton, herrar, fjärde åket

OS 2010: 1) Jon Montgomery, Kanada, 2) Martin Dukurs, Lettland, 3) Alexander Tretjakov, Ryssland.

VM 2013: 1) Tretjakov, 2) Dukurs, 3) Sergej Tjudinov, Ryssland.

18.00 Ishockey, herrar, grupp C: Sverige–Lettland

18.00 Ishockey, herrar, grupp C: Schweiz–Tjeckien

18.30 Backhoppning, herrar, stora backen, första hoppet

19.30 Backhoppning, herrar, stora backen, andra hoppet

OS 2010: 1) Simon Ammann, Schweiz, 2) Adam Malysz, Polen, 3) Gregor Schlierenzauer, Österrike.

VM 2013: 1) Kamil Stoch, Polen, 2) Peter Prevc, Slovenien, 3) Anders Jacobsen, Norge.

klar

Artikellänk är kopierad

TT
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro