ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

OS-program måndag den 17 februari

TT · 6 Feb 2014
Uppdaterad 6 Feb 2014

klar

Artikellänk är kopierad

06.00 Curling, damer, gruppspel: Ryssland–Storbritannien, Sydkorea–USA, Japan–Kina.

08.00 Snowboard, herrar, snowboardcross, rankingomg

10.30 Snowboard, herrar, snowboardcross, åttondelsfinal

10.52 Snowboard, herrar, snowboardcross, kvartsfinal

11.00 Curling, herrar, gruppspel: Kina–Storbritannien, Tyskland–Ryssland, Schweiz–USA, Norge–Danmark.

11.04 Snowboard, herrar, snowboardcross, semifinal

11.12 Snowboard, herrar, snowboardcross, final

OS 2010: Seth Wescott, USA, 2) Mike Robertson, Kanada, 3) Tony Ramoin, Frankrike.

VM 2013: 1) Alex Pullin, Australien, 2) Markus Schairer, Österrike, 3) Stian Sivertzen, Norge... 32) Folger Forsén, Sverige.

13.30 Ishockey, damer, semifinal: XXX–XXX

14.45 Freestyle, herrar, hopp, kval, första hoppet

15.30 Freestyle, herrar, hopp, kval, andra hoppet

15.30 Bob, herrar, tvåmanna, tredje åket

16.00 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart

OS 2010: 1) Magdalena Neuner, Tyskland, 2) Olga Zajtseva, Ryssland, 3) Simone Hauswald, Tyskland. Sv plac: 13) Anna Carin Olofsson Zidek, 28) Anna Maria Nilsson.

VM 2013: 1) Darja Domratjeva, Vitryssland, 2) Tora Berger, Norge, 3) Monika Hojnisz, Polen.

16.00 Curling, damer, gruppspel: Sverige–Japan, Kanada–Sydkorea, Danmark–Storbritannien, Kina–Schweiz.

16.00 Konståkning, herrar och damer, isdans, fria dansen

OS 2010: 1) Tessa Virtue/Scott Moir, Kanada, 2) Meryl Davis/Charlie White, USA, 3) Oksana Domnina/Maxim Sjabalin, Ryssland.

VM 2013: 1) Davis/White, 2) Virtue/Moir, 3) Jekaterina Bobrova, Ryssland/Dmitrij Solovjev, Ryssland.

17.05 Bob, herrar, tvåmanna, fjärde åket

OS 2010: 1) André Lange/Kevin Kuske, Tyskland, 2) Thomas Florschütz/Richard Adjei, Tyskland, 3) Alexandr Zubkov/Alexej Vojevoda, Ryssland.

VM 2013: 1) Francesco Friedrich/Jannis Bäcker, Tyskland, 2) Beat Hefti/Thomas Lamparter, Schweiz, 3) Florschütz/Andreas Bredau, Tyskland.

18.00 Ishockey, damer, semifinal: XXX–XXX

18.15 Backhoppning, herrar, lagtävl, stora backen, första hoppet

18.30 Freestyle, herrar, hopp, final, första hoppet

18.55 Freestyle, herrar, hopp, final, andra hoppet

19.12 Freestyle, herrar, hopp, final, tredje hoppet

OS 2010: 1) Aleksei Grisjin, Vitryssland, 2) Jeret Peterson, USA, 3) Liu Zhongqing, Kina.

VM 2013: 1) Qi Guangpu, Kina, 2) Travis Gerrits, Kanada, 3) Jia Zongyang, Kina.

19.15 Backhoppning, herrar, lagtävl, stora backen, andra hoppet

OS 2010: 1) Österrike (Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer), 2) Tyskland, 3) Norge.

VM 2013: 1) Österrike (Loitzl, Manuel Fettner, Morgenstern, Schlierenzauer), 2) Tyskland, 3) Polen.

klar

Artikellänk är kopierad

TT
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro