ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

OS-program onsdag den 19 februari

TT · 6 Feb 2014
Uppdaterad 6 Feb 2014

klar

Artikellänk är kopierad

06.15 Snowboard, damer, parallellstorslalom, kval

06.40 Snowboard, herrar, parallellstorslalom, kval

08.00 Alpint, herrar, storslalom, första åket

09.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal: XX–XX

10.00 Snowboard, damer, parallellstorslalom, åttondelsfinal

10.12 Snowboard, herrar, parallellstorslalom, åttondelsfinal

10.15 Skidor, damer, lagtävl, sprint, semifinal (k)

10.48 Snowboard, damer, parallellstorslalom, kvartsfinal

10.54 Snowboard, herrar, parallellstorslalom, kvartsfinal

11.00 Curling, damer, semifinal: 1–4, 2–3.

11.06 Skidor, herrar, lagtävl, sprint, semifinal (k)

11.15 Snowboard, damer, parallellstorslalom, semifinal

11.18 Snowboard, herrar, parallellstorslalom, semifinal

11.30 Alpint, herrar, storslalom, andra åket

OS 2010: 1) Carlo Janka, Schweiz, 2) Kjetil Jansrud, Norge, 3) Aksel Lund Svindal, do. Sv plac: 27) Markus Larsson, André Myhrer och Hans Olsson körde ur.

VM 2013: 1) Ted Ligety, USA, 2) Marcel Hirscher, Österrike, 3) Manfred Moelgg, Italien. Sv plac: 14) Myhrer, 18) Matts Olsson.

11.31 Snowboard, damer, parallellstorslalom, final

OS 2010: 1) Nicolien Sauerbreij, Nederländerna, 2) Jekaterina Iljuchina, Ryssland, 3) Marion Kreiner, Österrike.

VM 2013: 1) Isabella Laböck, Tyskland, 2) Julia Dujmovits, Österrike, 3) Amelie Kober, Tyskland.

11.35 Snowboard, herrar, parallellstorslalom, final

OS 2010: 1) Jasey-Jay Anderson, Kanada, 2) Benjamin Karl, Österrike, 3) Mathieu Bozzetto, Frankrike.

VM 2013: 1) Benjamin Karl, Österrike, 2) Roland Fischnaller, Italien, 3) Vic Wild, Ryssland.

12.45 Skidor, damer, lagtävl, sprint, final (k)

OS 2010: 1) Evi Sachenbacher-Stehle/Claudia Nystad, Tyskland, 2) Charlotte Kalla/Anna Haag, Sverige, 3) Irina Chazova/Natalja Korosteljova, Ryssland.

VM 2013: 1) Jessica Diggins/Kikkan Randall, USA, 2) Kalla/Ida Ingemarsdotter, Sverige, 3) Rikka Sarasoja-Lilja/Krista Lähteenmäki, Finland.

13.15 Skidor, herrar, lagtävl, sprint, final (k)

OS 2010: 1) Øystein Pettersen/Petter Northug, Norge, 2) Tim Tscharnke/Axel Teichmann, Tyskland, 3) Nikolaj Morilov/Alexej Petuchov, Ryssland.

VM 2010: 1) Petuchov/Nikita Krjukov, Ryssland, 2) Marcus Hellner/Emil Jönsson, Sverige, 3) Nikolaj Tjebotko/Alexej Poltaranin, Kazakstan.

13.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal: XX–XX

14.30 Skridsko, damer, 5 000 m

OS 2010: 1) Martina Sablikova, Tjeckien, 2) Stephanie Beckert, Tyskland, 3) Clara Hughes, Kanada.

VM 2013: 1) Sablikova, 2) Ireen Wüst, Nederländerna, 3) Claudia Pechstein, Tyskland.

15.30 Skidskytte, mixed, stafett, 2x6 km+2x7,5 km

VM 2013: 1) Norge (Tora Berger, Synnøve Solemdal, Tarjei Bø, Emil Hegle Svendsen), 2) Frankrike, 3) Tjeckien... 14) Sverige (Elisabeth Högberg, Jenny Jonsson, Björn Ferry, Fredrik Lindström).

16.00 Konståkning, damer, korta programmet

16.00 Curling, herrar, semifinal: 1–4, 2–3.

17.15 Bob, damer, tvåmanna, tredje åket

18.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal: XX–XX

18.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal: XX–XX

18.23 Bob, damer, tvåmanna, fjärde åket

OS 2010: 1) Kaillie Humphries/Heather Moyse, Kanada, 2) Helen Upperton/Shelley-Ann Brown, do, 3) Erin Pac/Elana Meyers, USA.

VM 2013: 1) Humphries/Chelsea Valois, Kanada, 2) Mayers/Katie Eberling, USA, 3) Sandra Kiriasis/Franziska Bertels, Tyskland.

klar

Artikellänk är kopierad

TT
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro