ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

OS-program söndag den 9 februari

metro · 6 Feb 2014
Uppdaterad 6 Feb 2014

klar

Artikellänk är kopierad

07.30 Snowboard, damer, slopestyle, semifinal

08.00 Alpint, herrar, störtlopp

OS 2010: 1) Didier Defago, Schweiz, 2) Aksel Lund Svindal, 3) Bode Miller, USA... Sv plac: 12) Hans Olsson, 29) Patrik Järbyn, 43) Markus Larsson.

VM 2013: 1) Svindal, 2) Dominik Paris, Italien, 3) David Poisson, Frankrike... 26) Douglas Hedin, Sverige.

09.00 Ishockey, damer, grupp B: Sverige–Japan

10.15 Snowboard, damer, slopestyle, final

VM 2013: 1) Spencer O'Brien, Kanada, 2) Sina Candrian, Schweiz, 3) Torah Bright, Australien.

11.00 Skidor, herrar, 15 km+15 km, skiathlon (k/f)

OS 2010: 1) Marcus Hellner, Sverige, 2) Tobias Angerer, Tyskland, 3) Johan Olsson, Sverige... Övr sv plac: 10) Anders Södergren, 23) Daniel Richardsson.

VM 2013: 1) Dario Cologna, Schweiz, 2) Martin Johnsrud Sundby, Norge, 3) Sjur Röthe, do. Sv plac: 7) Calle Halfvarsson, 8) Marcus Hellner, 18) Richardsson, 19) Södergren.

12.30 Skridsko, damer, 3 000 m

OS 2010: 1) Martina Sablikova, Tjeckien, 2) Stephanie Beckert, Tyskland, 3) Kristina Groves, Kanada.

VM 2013: 1) Ireen Wüst, Nederländerna, 2) Sablikova, 3) Claudia Pechstein, Tyskland.

14.00 Ishockey, damer, grupp B: Ryssland–Tyskland

15.30 Rodel, herrar, singel, tredje åket

15.30 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint

OS 2010: 1) Anastasiya Kuzmina, Slovakien, 2) Magdalena Neuner, Tyskland, 3) Marie Dorin, Frankrike... Sv plac: 12) Helena Jonsson, 16) Anna Maria Nilsson, 20) Anna Carin Olofsson Zidek, 41) Sofia Domeij.

VM 2013: 1) Olena Pidrusjna, Ukraina, 2) Tora Berger, Norge, 3) Vita Semerenko, Ukraina... Sv plac: 23) Elin Mattsson, 44) Elisabeth Högberg, 59) Ingela Andersson, 100) Jenny Jonsson.

16.00 Konståkning, herrar, lagtävl, fria programmet

17.05 Konståkning, damer, lagtävl, fria programmet

17.30 Rodel, herrar, singel, fjärde åket

OS 2010: 1) Felix Loch, Tyskland, 2) David Möller, do, 3) Armin Zöggeler, Italien.

VM 2013: 1) Loch, 2) Andi Langenhan, Tyskland, 3) Johannes Ludwig, do.

18.10 Konståkning, herrar och damer, lagtävl, isdans, fria dansen

18.30 Backhoppning, herrar, lilla backen, första hoppet

19.30 Backhoppning, herrar, lilla backen, andra hoppet

OS 2010: 1) Simon Ammann, Schweiz, 2) Adam Malysz, Polen, 3) Gregor Schlierenzauer, Österrike.

VM 2013: 1) Anders Bardal, Norge, 2) Schlierenzauer, 3) Peter Prevc, Slovenien. Sv plac (utsl i kval): 43) Alexander Mitz, 45) Carl Nordin.

klar

Artikellänk är kopierad

metro
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro