ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Ruffigt boende – men de trivs ändå

Petter Allvin · 24 Maj 2006
Uppdaterad 16 Feb 2011
Elin, Anna och Daniel bor med tolv svenskar.

Elin, Anna och Daniel bor med tolv svenskar.


klar

Artikellänk är kopierad

Elin Magnusson och Anna Ruthström flyttade till Oslo för att komma från Sverige ett tag och tjäna lite pengar. Nu bor de i en av Svenska Föreningens lägenheter – och träffar nästan bara svenskar.– Det är kul att bo med en massa andra svenskar i kollektiv. Jag tycker om norrmän men när jag kan hänger jag med svenskar för man har samma humor, säger Anna Ruthström.– Ja, norrmän är inte så heta på sarkasm, fyller Elin Magnusson i.Elin Magnusson, 22, kommer från Växjö och jobbar sedan i början av februari för bemanningsföretaget Adecco i Oslo.15 PERSONER PÅ ELVA RUMHennes kompis Anna Ruthström, 19, flyttade vid samma tid från Skellefteå till den norska huvudstaden och fick jobb på ett kafé. De bor tillsammans med 13 andra svenskar och umgås bara med sina landsmän på fritiden. Lägenheten hyr de av Svenska föreningen. Boningen på elva rum ser rätt trång ut för 15 personer. Köket är slitet och en av de tre duscharna har inte fungerat på tre veckor. Vardagsrummets fönster vetter mot en skräpig bakgård, där plastpåsar flyger i vinden. Kollektivet är ett av Svenska Föreningens äldsta. Det ligger i ett hus med gula väggar och blåmålade fönsterkarmar, vars trapphus är fullt av klotter från tidigare hyresgäster.Det ruffiga intrycket till trots trivs Elin Magnusson och Anna Ruthström bra och känner sig väl omhändertagna.– Här finns alltid någon som kan hjälpa till om man har problem till exempel med att ordna skattekort, säger Anna Ruthström.Daniel Thorsell tog sabbatsår från studierna i Norrköping och åkte till Oslo för att jobba. Det skulle bli ett halvår men nu har han ingen lust att åka hem.– Oslo är lite mer exotiskt än Sverige. Hur ofta ser du folk i Sverige ta med sig längdskidor på bussen för att gå på tur? säger Daniel Thorsell."BYRÅKRATISKT U-LAND"Med sina 24 år är han äldst i kollektivet och har därför fått smeknamnet "Gammelsmurfen". Han har inte bara goda erfarenheter av att leva Norge. – Norge är ett byråkratiskt u-land. Allt är krångligare och tar längre tid än i Sverige. Till exempel tog det sju veckor för mig att få mitt skattekort när jag var här första gången. Till svenskar som funderar på att ta steget över gränsen har han flera råd:– Jobb fixar sig oftast. Men var ute i god tid med att hitta boende och tänk på att man behöver betala tre månadshyror i deposition. Det är det enda problemet. Annars är det bara att komma till Oslo, det är en kanonstad.

klar

Artikellänk är kopierad

Petter Allvin
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro