ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Sexanmälningar mot präster ökar

John Lindblom · 19 Okt 2008
Uppdaterad 15 Feb 2011
Antalet sexanmälningar mot just präster har ökat kraftigt under de fem–sex senaste åren. 

Antalet sexanmälningar mot just präster har ökat kraftigt under de fem–sex senaste åren.  Foto: SCANPIX / Arkiv


klar

Artikellänk är kopierad

Sextrakasserier och ofredanden, sexövergrepp och porrsurfande på tjänste­tid. Präster anmäls för fler sexrelaterade ärenden än någonsin.Under 2007 och hittills under 2008 har var tionde prästanmälan till domkapitlen varit sexrelaterad.– Sexrelaterade ärenden har nog ökat och det beror sannolikt på att vi uppmanar stiften att anmäla och inte sopa saken under matten, säger Anders Wejryd.Totalt handlar det om nio sexrelaterade tillsynsärenden av totalt 93, sedan januari 2007 med olika påföljder. Inom Stockholms stift riskerar just nu en kyrkoherde prästtiteln efter att ha slagit sin fru i samband med en uppmärksammad ”trekant”.Antalet sexanmälningar mot just präster har ökat kraftigt under de fem–sex senaste åren. Växjö stift har haft flera fall av sexuella ofredanden och Karlstads stift har på kort tid uppdagat två fall av porrsurfande där en fick sparken och blev av med prästtiteln sedan han även porrsurfat öppet på biblioteket. Stockholms stift har också avslöjat porrsurfare. Den senaste sade upp sig själv men fick behålla titeln och har nu fått ny tjänst i annat stift.  – Präster är också människor. Men att sitta och porrsurfa på pastoratets dator har jag ingen som helst förståelse för, säger ärkebiskop Anders Wejryd.Merparten tillsynsärendena gällde prästers agerande vid begravningar, dop eller vigslar. Flera fall av alkoholmissbruk på arbetstid och brott mot tystnadsplikten har också prövats med lindrigare bestraffningar som följd.Domkapitlet är respektive stifts personalansvarsnämnd.  De flesta tillsynsärenden stannar vid erinran men kan också ge uppsägning.Döms prästen i domstol för våldsbrott eller bryter grovt mot prästlöftet på annat sätt kan han mista prästtiteln.

Porrsurfande slog ut församlingens datorer

Ännu en porrsurfande präst inom Svenska kyrkan har avslöjats.Den här gången ertappades prästen sedan porrsajterna lyckats sprida virus och slå ut församlingens samtliga datorer.– Han valde nyligen att säga upp sig själv, berättar, Charlotta Novosel, jurist vid Strängnäs stift.Prästen har erkänt att han tittat på porr under ett stort antal timmar under arbetstid. Domkapitlet ska nu pröva mannens prästtitel.Under de tio senaste åren har flera porrsurfande präster inom Svenska kyrkan avslöjats. Inom Karlstads stift har en präst mist sin prästtitel (porrsurfade på offentligt bibliotek) och enannan endast fått en erinran.

Exempel: ”Ollade” kollegers kontor

• ”Dopfull” präst, Lunds stift: En präst tvingas till utandningsprov efter ett dop. Resultat: 2,3 promille i blodet. Villkorligt straff.• Sexuella trakasserier, Göteborgs stift: En manlig präst fuktar mängder av post it-lappar med sitt könsorgan och placerar ut det på ett kontor där flera kvinnor arbetar. Domkapitlet lämnade ärendet utan åtgärd.• Brott mot tystnadsplikt, Uppsala stift: På pendeltåget hem från jobbet ondgör sig en präst över en kollega. En släkting till kollegan hör detta bakom prästens rygg. Erinran som straff.

klar

Artikellänk är kopierad

John Lindblom
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro