ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Skolor förstärker säkerheten efter barnvåldtäkter

Johan Mårtensson · 26 Sep 2013
Uppdaterad 26 Sep 2013

Polisen har fått in flera tips efter Metros artikel om överfallsvåldtäkterna på barn i södra Malmö. Samtidigt förstärker skolorna i området vuxennärvaron i rädsla för gärningsmannen.

klar

Artikellänk är kopierad

Efter att två barn våldtagits i närheten av Hermodsdalsskolan i Malmö har skolan vidtagit flera åtgärder, enligt  rektor Truls Katsler. – Såvitt jag vet är det inte några av våra elever som utsatts. Men det har hänt ett stenkast från  skolan, så det är allmänt oroligt, säger Truls Katsler.
Efter att två barn våldtagits i närheten av Hermodsdalsskolan i Malmö har skolan vidtagit flera åtgärder, enligt  rektor Truls Katsler. – Såvitt jag vet är det inte några av våra elever som utsatts. Men det har hänt ett stenkast från  skolan, så det är allmänt oroligt, säger Truls Katsler.
klar

Artikellänk är kopierad

Johan Mårtensson
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro