ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Storklubb anklagas för skattefusk

John Lindblom · 27 Jan 2012
Uppdaterad 27 Jan 2012

Hela styrelsen är anmäld. Klubbens bolag ska ha undanhållit sammanlagt 2,5 miljoner skattekronor.

klar

Artikellänk är kopierad

En av landets största elitklubbar i fotboll är indragen i en stor skattebrottshärva med misstänkta svarta löneutbetalningar. Allt fler spelare misstänks nu för skattebrott och Skatteverket har även anmält hela styrelsen till åklagare sedan klubbens  bolag undanhållit sammanlagt drygt 3 miljoner skattekronor under en treårsperiod. Sammanlagt handlar det om sex personer i styrelsen som alla anmälts till Eko-brottsmyndigheten för undanhållande av i första hand arbetsgivaravgifter. I styrelsen sitter flera kända namn som nu alla riskerar att inom kort delges brottsmisstankar i den allt större härvan. Enligt Skatteverket har skattepliktiga löner betalats ut som storklubben själv har bokfört som vanliga utgifter för perioden 2008–2010. Redan tidigare i veckan berättade Metro om att en spelare i storklubben misstänktes för skattebrott för undanhållande av skattepliktig lön. I går hade antalet vuxit till fem skattebrottsmisstänkta spelare för att ha undanhållit löneutbetalningar från beskattning på samma sätt. I ett av fallen ska spelaren ha undanhållit cirka 1 miljon kronor. En av de fem brottsmisstänkta spelarna har hörts. Han nekar till brott. I början av nästa vecka avgör åklagaren om förundersökningar om skattebrott ska inledas mot samtliga sex ansvariga i styrelsen. Metro sökte i går förgäves klubbens ordförande.

klar

Artikellänk är kopierad

John Lindblom
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro