ANNONS
ANNONS
Logo

FÖRKLARAR FÖRÄNDRINGEN

Zlatans chef kan snart få sparken

Metro Malmö tt · 3 Jul 2006
Uppdaterad 17 Feb 2011

klar

Artikellänk är kopierad

Zlatans chef kan snart få sparken Juventus vill förbättra sitt skamfilade rykte efter att klubbdirektören Luciano Moggi bland annat valt domare till några av klubbens matcher. Moggis dagar i Juventus kan därför vara räknade. Efter de avslöjande telefonsamtalen där Juventus klubbdirektör Luciano Moggi påverkat vilka domare som ska döma Turinlagets matcher har kritiken i Italien varit massiv. Som en följd av detta kommer Juventus se över sin styrelse och ett par av klubbens starka män kan tvingas lämna sina uppdrag. Utöver Luciano Moggi riskerar även Antonio Giraudo (klubbens vd) och Roberto Bettega (vice ordförande) att få sparken. Enligt italienska massmedier kan de tvingas lämna klubben redan på torsdag, även om Bettega, tidigare spelare i klubben, har viss chans att få vara kvar.

klar

Artikellänk är kopierad

Metro Malmö tt
NyheterÅsiktGo!ViralgranskarenMetrojobbMetro Mode

© Copyright 2019 Metro Media House AB. All information på metro.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa Metro vid citering.

metro